Szeregowiec Azor. Już wkrótce w polskiej armii

Oprac.: Kajetan Leśniak

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
159
Udostępnij

Służące w polskiej armii psy będą mogły otrzymać stopnie wojskowe, od szeregowego do sierżanta - przekazało Polskie Radio. Taką decyzję podjął szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Wiesław Kukuła. Wcześniej z prośbą o możliwość nadawania czworonogom stopni wojskowych zwrócili się ich opiekunowie.

Psy służące w polskiej armii będą mogły otrzymywać stopnie wojskowe
Psy służące w polskiej armii będą mogły otrzymywać stopnie wojskowePiotr Kamionka/REPORTEREast News

W polskim wojsku służy obecnie 150 psów. Czworonogi wspierają żołnierzy m.in. w jednostkach saperskich, oddziałach specjalnych, a także w Wojskach Obrony Terytorialnej. Wkrótce, w uznaniu ich roli w operacjach bojowych, będą mogły otrzymywać stopnie wojskowe, od szeregowego do sierżanta.

O prawo do nadawania psom stopni wojskowych wystąpili pod koniec listopada żołnierze, którzy opiekują się czworonogami. Teraz ich prośba została pozytywnie rozpatrzona przez szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generała Wiesława Kukułę, o czym poinformowało Polskie Radio.

Zmiany w polskiej armii. Psy będą mogły otrzymywać stopnie wojskowe

Jak podaje Polskie Radio, wnioski o nadanie stopnia będą mogli składać opiekunowie psów. Prawo do nadawania stopni przypadnie z kolei dowódcom jednostek, w których służą czworonogi.

Stopień szeregowego pies będzie mógł otrzymać po przejściu odpowiedniego kursu i zdaniu egzaminu. Kolejne stopnie psy będą mogły dostać z okazji święta Wojska Polskiego, jubileuszu danej jednostki wojskowej czy innej ważnej uroczystości. Przyznanie kolejnego stopnia będzie możliwe po roku od ostatniego awansu, a raz nadane przywileje, będą obowiązywać dożywotnio.

Psy w polskiej armii będą miały stopnie wojskowe. Przysługują im także emerytury

Od końca 2021 roku w polskim prawie obowiązują regulacje dotyczące emerytur dla psów i koni, które pracowały w służbach mundurowych. Ustawa stanowi, że po wycofaniu zwierzęcia ze służby, państwo zapewnia mu dożywotnie utrzymanie i opiekę weterynaryjną. W przypadku psów następuje to zazwyczaj po osiągnięciu dziewiątego roku życia.

Prawo do opieki nad zwierzęciem przypada w pierwszej kolejności jego dotychczasowemu opiekunowi. Jeśli ten jednak nie chcę się tym zająć, bądź nie ma takich możliwości, wtedy obowiązek przechodzi na jednostkę, w której zwierzę pracowało. Według danych z końca 2021 roku we wszystkich formacjach podległych MSWiA służy ponad 1200 psów i ponad 60 koni, z czego około 10 proc. przechodzi każdego roku na emeryturę.

Psy służbowe mają także swoje święto, nie państwowe, a ogólnoświatowe. 13 marca wypada Dzień Psa Weterana. Święto służy promowaniu wiedzy o roli psów w jednostkach wojskowych, a także zwraca uwagę na los czworonogów, które odeszły na zasłużoną emeryturę.

Źródło: Polskie Radio

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Bodnar w "Gościu Wydarzeń" o sprawie Kamińskiego i Wąsika: Dla prezydenta to nic nie znaczy
      Bodnar w "Gościu Wydarzeń" o sprawie Kamińskiego i Wąsika: Dla prezydenta to nic nie znaczyPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na