Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Donald Tusk podjął decyzję

Oprac.: Aleksandra Czurczak
Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia, które do 30 listopada 2024 roku przedłużają obowiązywanie stopni alarmowych - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia, które do 30 listopada 2024 roku przedłużają obowiązywanie trzech stopni alarmowych - podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Donald Tusk. Premier podpisał zarządzenie o wydłużeniu obowiązywania stopni alarmowych
RCB poinformowało, że 2. stopień zagrożeń BRAVO oraz BRAVO-CRP (2. stopień zagrożenia) obowiązują na terytorium całego kraju (zarządzenie nr 93 z dnia 30 sierpnia 2024 r.).
Natomiast stopień BRAVO (2. stopień zagrożenia) obowiązuje wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (zarządzenie 92 z dnia 30 sierpnia 2024 r.).
Podkreślono, że "stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, żeby były gotowe do działania".
"Stopień alarmowy BRAVO wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym" - podano w rządowym komunikacie. Oznacza, to że polskie służby mają informacje o możliwym zagrożeniu. W związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności.
Stopnie alarmowe CRP. Co to oznacza?
Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni.
Z kolei stopień BRAVO-CRP jest drugim, z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
RCB przypomina, że stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje, w drodze zarządzenia, Prezes Rady Ministrów, po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw wewnętrznych i szefa ABW, a w przypadkach niecierpiących zwłoki - minister właściwy do spraw wewnętrznych, po zasięgnięciu opinii szefa ABW, informując o tym niezwłocznie Prezesa Rady Ministrów.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!