Reklama

Reklama

Sondaż: 70 proc. badanych za likwidacją przywilejów podatkowych Kościoła

Większość badanych jest za likwidacją przywilejów podatkowych Kościoła w Polsce, a także opowiada się za tym, by państwo przestało go finansować - wynika z sondażu IBRiS dla Radia Zet.

Jak podała stacja, 70 proc. badanych uważa, że przywileje podatkowe dla Kościoła powinny zostać zlikwidowane. Przeciwnego zdania jest 23 proc. ankietowanych.

Sondaż pokazał też, że 66 proc. badanych chce, żeby państwo przestało finansować Kościół, a 26 proc. jest przeciwnego zdania.

Z sondażu wynika ponadto, że 50 proc. ankietowanych uważa, że nauczanie religii powinno zostać w szkołach, a 44 proc. jest przeciwnego zdania.

54 proc. badanych jest z kolei za pozostawieniem symboli religijnych w miejscach publicznych, a 41 proc. jest za ich usunięciem.

Reklama

Przewodniczący KEP: Wielu Kościół kojarzy się z miejscem świadczenia usług

- Kościół w naszej ojczyźnie winien stawać się wspólnotą wspólnot, gdzie wszyscy duchowni i świeccy są braćmi, ponieważ dla wielu Kościół nie kojarzy się z miejscem budowania relacji, lecz z miejscem świadczenia usług, a dużo mniej z przestrzenią budowania wspólnoty - powiedział abp Stanisław Gądecki w poniedziałek podczas uroczystej mszy pod Wielką Krokwią w Zakopanem z okazji 25. rocznicy VI pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odniósł się do konkluzji kończącego się na etapie diecezjalnym synodu o synodalności. Hierarcha przekazał także, że "Kościół w Polsce to Kościół modlitwy i sakramentów, choć niestety niejednokrotnie w liturgii bardziej chwali się człowieka niż Boga".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy