Sejm: Ustawa podnosząca wydatki obronne - do prezydenta

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Sejm przyjął w piątek część poprawek Senatu do nowelizacji, która od 2016 r. podniesie wydatki obronne do poziomu co najmniej 2 proc. PKB. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Nowelizacja ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych zakłada przeznaczanie na obronność co najmniej 2 proc. PKB z roku poprzedniego, począwszy od 2016 r. Obecnie wskaźnik ten wynosi 1,95 proc. PKB. Ubiegłoroczny budżet obronny wyniósł ok. 32 mld zł. MON szacuje, że po nowelizacji wydatki obronne wzrosną o ok. 1 mld zł rocznie.

Poprawki Senatu nie dotyczyły sedna ustawy. Wśród przyjętych przez Sejm znalazło się m.in. doprecyzowanie przepisów dotyczących wydatków na badania naukowe i prace rozwojowe (nowela przewiduje, że ich udział w wydatkach obronnych będzie wynosił co najmniej 2,5 proc., czyli 0,05 proc. PKB). Posłowie poparli też poprawkę, która ma utrzymać w mocy obecny program rozwoju sił zbrojnych. W przeciwnym wypadku zostałby on uchylony, bo ustawa nowelizuje przepisy, które były podstawą do jego wydania.

PAP
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na