"Rzeczpospolita" ujawniła błąd, którego nie było
"Rz" ujawnia błędny wzór podany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w spocie telewizyjnym promującym obowiązkowy egzamin maturalny z matematyki - czytam w dzisiejszej "Rzeczpospolitej". "Sprawdziłem. Błędu nie ma" - pisze w komentarzu opublikowanycm na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Krzysztof Konarzewski.
W związku z przywróceniem w tym roku obowiązkowej matury z matematyki, w telewizji ruszyła kampania społeczna, mająca na celu zburzenie stereotypu matematyki jako trudnego przedmiotu. W krótkich filmach specjaliści wyjaśniają różne zagadnienia, mogące się przydać w czasie egzaminu.
Pani Marta Sziłajtis-Obiegło opowiada, jak posługuje się matematyką podczas samotnej żeglugi, by uniknąć zmory wszystkich żeglarzy - zderzenia z innym statkiem. Oblicza więc prawdopodobną odległość między jej jachtem (A) a innym, jeszcze niewidocznym statkiem (C). Ta odległość to suma odległości D1 (od jachtu do horyzontu) i D2 (od horyzontu do innego statku). Przyjmuje bezpieczną, czyli nie za małą, prędkość zbliżania się obu obiektów do siebie. Dzieląc odległość przez prędkość, otrzymuje czas, w jakim może się zdrzemnąć.
Te rachunki muszą być przybliżone. Niepewna jest odległość D2, ponieważ zależy od wysokości statku nad lustrem wody, której żeglarka nie może znać. Niepewna jest prędkość zbliżania się obu obiektów, ponieważ zależy ona i od prędkości statku, i od wzajemnego położenia kursów obu obiektów (największa jest wtedy, gdy wektory prędkości obu obiektów mają ten sam kierunek i przeciwne zwroty).
Niepewne jest założenie o stałej prędkości zbliżania się obu obiektów. Ale na tym właśnie polega sztuka, by szybko oszacować wartości potrzebne do podjęcia praktycznej decyzji. "Tę sztukę pokazuje spot, do tego zachęca widzów. Redaktor Renatę Czeladko zachęcił do tropienia błędów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Jak długo pisze o matematyce, dobre i to" - napisał w komentarzu do artykułu z "Rzeczpospolitej" Krzysztof Konarzewski.
Trzynasta część powtórki do matury w kolejny wtorek! A w niej: zestaw zadań z matematyki wraz z komentarzem przygotowanym przez naszego eksperta oraz opracowanie "Dżumy" i "Zbrodni i kary". Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opracowaniach i zestawach zadań z matematyki? Dołącz do nas na Twitterze lub Facebooku. Tam na bieżąco informujemy o nowościach w naszym serwisie maturalnym.