Reklama

Reklama

Rzecznik KEP: Wiara nie jest prywatną sprawą

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak stwierdził, że procesje Bożego Ciała są publicznym wyznaniem wiary oraz pokazaniem, że przekonania religijne nie mogą i nie powinny zostać nigdy i w żadnym systemie zredukowane wyłącznie do sfery prywatnej.

Rzecznik Episkopatu wyjaśnia znaczenie obchodzonej w najbliższy czwartek w Kościele katolickim uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie nazywanej Bożym Ciałem.

Zaznaczył, że w czasie procesji eucharystycznej z Najświętszym Sakramentem, "Kościół manifestuje publicznie obecność Chrystusa na świecie". - Wierni przyznają się do bycia uczniami Chrystusa, dając świadectwo swojej przynależności do wspólnoty Kościoła. Ukazują tym samym, że wiara nie jest ich prywatną sprawą, ponieważ z przekonań prywatnych wynikają konkretne działania społeczne - powiedział rzecznik Episkopatu.

Reklama

Powrót procesji po pandemii koronawirusa

Ks. Gęsiak przypomniał, że procesje eucharystyczne po dwóch latach pandemii wracają na ulice miast. W tym roku, w większych miastach np. w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu, odbędą się zgodnie z tradycją centralne procesje Bożego Ciała.

Zdaniem rzecznika KEP pandemia uświadomiła wielu ludziom, że "uczestnictwo w procesji, w której idzie się za żywym Chrystusem ukrytym pod postacią Chleba, jest łaską". - Skorzystajmy z niej w tym roku, (...) pokazując wszystkim, kto jest naszym Panem, który inspiruje nasz styl życia i podejmowanie przez nas decyzje - zachęcił jezuita.

Ks. Gęsiak przypomniał, że w Boże Ciało katolicy mają obowiązek uczestniczenia we mszy św. - Udział w procesji Bożego Ciała jest dobrowolny, a osoby uczestniczące w niej mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami - wyjaśnił.

ZOBACZ TAKŻE: Pogoda na Boże Ciało

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy