Reklama

Rzeczniczka PiS: Zgłaszanie obecnie jakichś projektów "anty-447" jest bezsensowne

Zgłaszanie obecnie jakichś projektów "anty-447" jest bezsensowne - oceniła w komentarzu dla Polskiej Agencji Prasowej rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Jak podkreśliła, tylko "większość parlamentarna i rząd PiS są gwarantem, że jakiekolwiek próby działań na szkodę Polski i polskich obywateli będą nieskuteczne.

Zebrano 200 tys. podpisów poparcia pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą "STOP 447", która ma zabezpieczyć Polskę przed roszczeniami żydowskimi dotyczącymi mienia bezspadkowego oraz penalizować działania zmierzające do ich zaspokojenia - poinformował w poniedziałek prezes Stowarzyszenia Roty Marszu Niepodległości i pełnomocnik Komitetu OIU Robert Bąkiewicz.

"Posługując się nomenklaturą pokerową możemy powiedzieć: 'sprawdzamy' panie (prezesie PiS) Jarosławie Kaczyński. Chcemy wiedzieć, na kogo Polacy, patrioci, mają głosować w drugiej turze wyborów prezydenckich, czy faktycznie na 'dobrą zmianę', lepszą zmianę, która ma nam dać pięknie rozwijającą się Polskę, wspaniały kraj, który dba o własne interesy" - zaznaczył Bąkiewicz.

Reklama

"To próba sztucznego rozdmuchiwania nieistniejącego problemu"

Czerwińska w komentarzu przekazanym PAP podkreśliła, że "Polska żadnych zobowiązań nie ma". "I to zarówno z punktu widzenia prawa, jak i z punktu widzenia elementarnej moralności i sprawiedliwości" - dodała. "Nie jesteśmy nikomu nic winni" - oświadczyła rzeczniczka PiS. Natomiast - jak dodała - "twierdzenie, że mamy płacić za Niemców, to ohydne zamienianie ofiary i kata miejscami".

"Sprawa zwrotu mienia obywatelom amerykańskim pochodzenia żydowskiego jest całkowicie uregulowana. Od blisko 60 lat mamy podpisaną w tej sprawie z Amerykanami umowę. Polska jest pod tym względem całkowicie bezpieczna" - zapewniła.

Zwróciła uwagę, że "różne środowiska starają się wykorzystać cynicznie tę sprawę i wprowadzają opinię publiczną w błąd". "Jest prowadzona gra wokół problematyki dotyczącej restytucji mienia. To próba sztucznego rozdmuchiwania nieistniejącego problemu oraz dawanie możliwości atakowania Polski" - stwierdziła.

Według Czerwińskiej, "zgłaszanie obecnie jakichś projektów 'anty-447' jest bezsensowne". "Każda ustawa może zostać zmieniona, jeśli taka będzie wola Sejmu. Jedynie większość parlamentarna i rząd PiS są gwarantem, że jakiekolwiek próby działań na szkodę Polski i polskich obywateli będą nieskuteczne" - podkreśliła.

JUST Act

Przyjęta przez Kongres USA i podpisana w maju 2018 r. przez prezydenta Trumpa ustawa o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today — JUST Act, potocznie zwana ustawą 447), dotyczy zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy