Reklama

"Rz": Dlaczego rodzice nie chcą szczepić dzieci?

Brak zaufania do lekarzy i urzędników, a także obawa przed powikłaniami po szczepieniach - z ankiety wynika, że to główne powody, dla których rodzice decydują, by nie szczepić swoich dzieci. O sprawie pisze "Rzeczpospolita".

Ankietę wśród rodziców przeciwnych szczepieniom dzieci przeprowadziło stowarzyszenie STOP NOP - jest to organizacja, która walczy o poprawę systemu rejestrowania tzw. niepożądanych odczynów.

Justyna Socha ze stowarzyszenia przyznaje, że wyniki badania są zaskakujące. Okazuje się, że ci rodzice w przeszłości szczepili swoje dzieci, ale nagle z tego zrezygnowali. Powód? Najwięcej (71 proc.) z tłumaczy, że przekonały ich materiały dotyczące powikłań.

60 proc. odpowiada, że stracili zaufanie do systemu szczepień przez postawę lekarzy lub urzędników. 38 proc. przyznaje, że u ich dzieci wystąpiły powikłania, a 40 proc. twierdzi, że wśród rodziny lub przyjaciół są przypadki powikłań po podaniu szczepionki.

Reklama

W 2014 roku ponad 12 tys. rodziców odmówiło zaszczepienia swojego dziecka - wynika z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W 2010 roku takich przypadków było zaledwie 2,5 tys.

Więcej na ten temat w "Rzeczpospolitej".

Więcej na ten temat w "Rzeczpospolitej"

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama