Reklama

Reklama

Powstaną ośrodki wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Szwed: Wydamy 45 mln zł

- W 2021 r. powstanie 19 nowych ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Na realizację tego zadania przeznaczamy w tym roku 45 mln zł - stwierdził Stanisław Szwed, wiceminister rodziny.

Wiceszef Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej poinformował, że w tym roku przekazane zostaną nowe środki na wsparcie Środowiskowych Domów Samopomocy (ŚDS).

- W tym roku powstanie 19 nowych ośrodków wsparcia i 685 nowych miejsc. Co ważne, trzy ośrodki powstaną na terenach, gdzie w ogóle nie było takiego wsparcia - powiedział Szwed. Podkreślił, że w tym roku na realizację tych zadań zostanie przeznaczonych 45 mln zł.

- Cieszymy się, że możemy w ten sposób wspomagać osoby z zaburzeniami psychicznymi i osoby niesamodzielne - powiedział wiceminister.

Reklama

Dotacje na utrzymanie podopiecznych ŚDS-ów

Ponadto - jak dodał wiceminister - każda placówka otrzyma dotację na bieżące utrzymanie podopiecznych. - W tym roku na jednego uczestnika jest to 1752 zł. Może ta kwota być zwiększona w zależności od stopnia niepełnosprawności. W przypadku osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub ze spektrum autyzmu ta kwota może wzrosnąć do 2278 zł - wskazał Szwed.

Przypomniał, że w ubiegłym roku na funkcjonowanie ŚDS-ów przeznaczono łącznie 700 mln zł. - W tym roku ta kwota na uruchomienie nowych ośrodków to 45 mln zł, ale później oczywiście na podopiecznych są kierowane dodatkowe środki z rezerwy budżetu państwa" - wyjaśnił wiceminister.

Jak podał, w Polsce funkcjonuje łącznie 840 Środowiskowych Domów Samopomocy, które zapewniają 32 tys. miejsc.

Zobacz także: Zapominają słowa, tracą na długo węch i smak. Poważne powikłania po COVID-19

Funkcjonowanie ŚDS-ów w czasie pandemii

Szwed zwrócił uwagę, że obecnie, w czasie epidemii, ŚDS-y działają normalnie, chyba że jest wykryte ognisko zakażeń. Dodał jednocześnie, że decyzję w sprawie ewentualnych ograniczeń podejmuje samorząd, dyrektorzy placówek i lokalny sanepid.

Środowiskowy dom samopomocy jest placówką dziennego pobytu, która może prowadzić miejsca całodobowe. Stanowi wsparcie dla osób z zaburzeniami psychicznymi, które w wyniku upośledzenia niektórych funkcji organizmu lub zdolności adaptacyjnych wymagają pomocy w funkcjonowaniu w środowisku rodzinnym i społecznym. 

W ŚDS świadczone są usługi w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych.

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy