Polska walczy ze skutkami nawałnic. Żywioł dotarł na Mazury
Już ponad 5,5 tys. razy interweniowali strażacy w związku z nawałnicami, które w środę i czwartek przeszły nad Polską. Nadal trwają poszukiwania 18-letniej dziewczyny zaginionej podczas wichury na jeziorze Tałty na Mazurach. Niestety dziś znów mocno popada, miejscami może też zagrzmieć.
W sumie - jak informowali już w czwartek strażacy - w wyniku intensywnych opadów i wichur rannych zostało 10 osób. Zginęła natomiast młoda kobieta przygnieciona fragmentem zerwanego dachu, w miejscowości Kołodziąż na Mazowszu.
- Nadal poszukujemy 18-latki, która wczoraj wypłynęła ze znajomymi na materacu, na jezioro Tałty. Podczas silnego wiatru wpadła do wody. W akcji biorą udział też płetwonurkowie - powiedział w piątek rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak.
Dramatyczne chwile przeżyła też rodzina z małym dzieckiem, którą burza zastała w łodzi wiosłowej na środku Jeziora Ełckiego. Jak poinformował asp. Andrzej Kalinowski z komendy powiatowej straży pożarnej w Ełku, łódź udało się szczęśliwie doprowadzić do brzegu.
Jak dodał, w czwartek najgorsza sytuacja była w dwóch województwach: podlaskim i warmińsko-mazurskim. Tam uszkodzonych zostało m.in. dziewięć dachów. - Na Podlasiu interweniowaliśmy 140 razy, w woj. warmińsko-mazurskim - 150 razy - zaznaczył.
Intensywne opady i wichury przeszły też nad Małopolską i Wielkopolską. - Mogę jednak powiedzieć, że było spokojniej niż w środę - dodał Frątczak.
Z powodu opadów podniosły się stany rzek, kilka z nich przekroczyło stany alarmowe. Tak jest m.in. w woj. dolnośląskim - tam stan ten przekroczony został w 21 miejscach, m.in. na rzekach Witka, Nysa Łużycka i Miedziance.
- W woj. opolskim zabezpieczaliśmy 20 budynków zagrożonych zalaniem z powodu podniesienia stanu rzeki Biała Głuchołaska - zaznaczył Frątczak.
Strażacy nadal usuwają skutki wichur. Zabezpieczają m.in. uszkodzone domy (do czwartkowego popołudnia szacowano, że jest ich ponad 500), usuwają z dróg i z gospodarstw powalone drzewa. Wypompowują też wodę z zalanych piwnic. - W czasie intensywnych opadów pomagaliśmy również kierowcom, którzy utknęli w zalanych autach - dodał Frątczak.
Niestety, jak informują synoptycy, na razie deszcz padać nie przestanie. Znacznej poprawy pogody możemy spodziewać się dopiero w przyszłym tygodniu.
Jak informuje IMGW, nad Europą centralną dominuje niż z ośrodkiem nad Bałtykiem Południowym, zachodnie krańce kontynentu i Rosja znajdują się w zasięgu wyżów.
Polska jest pod wpływem niżu znad Południowego Bałtyku, w strefie układu frontów atmosferycznych. Z zachodu napływa chłodniejsze polarnomorskie powietrze.
Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 986 hPa i będzie bardzo powoli rosnąć.
W piątek zachmurzenie duże i całkowite. Opady deszczu, a na Pomorzu Gdańskim i na północnym wschodzie kraju możliwe jeszcze burze. Na zachodzie, na Śląsku, Warmii, Mazurach i Podlasiu prognozowana wysokość opadów do 20 mm, na Ziemi Lubuskiej do 25 mm, a na Dolnym Śląsku do 35 mm. Natężenie opadów będzie się stopniowo zmniejszać. Rano w opadach deszczu i zamgleniach miejscami widzialność ograniczona do bardzo słabej. Temp. maks. od 14 st. na południowym zachodzie i w rejonach podgórskich do 24 st. na północnym wschodzie.
Na Pomorzu Gdańskim i w północno-wschodniej części kraju wiatr słaby i umiarkowany z kierunków południowych skręcający na zachodnie.
Podczas burz wiatr silniejszy, w porywach do 70 km/h. Na pozostałym obszarze kraju wiatr z kierunków zachodnich, umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h.
W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie duże, opady deszczu, w zachodniej połowie kraju. Prognozowana wysokość opadów do 15 mm. Temp. min. 10-13 st., nad samym morzem ok. 14 st., w rejonach podgórskich 8-10 st. Wiatr przeważnie umiarkowany, miejscami porywisty, z kierunków zachodnich.
W sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami postępującymi od południowego zachodu. W północnej i wschodniej części kraju przelotne opady deszczu. W Karpatach i na północnym wschodzie po południu możliwe burze. Temp. maks. od 17-19 st. na północny kraju do 20 st. w centrum i 23 st. na południowym wschodzie. Wiatr przeważnie umiarkowany, miejscami porywisty, z kierunków zachodnich. Na wybrzeżu oraz podczas lokalnych burz wiatr silniejszy, w porywach do 70 km/h.