Reklama

Reklama

Pierwsza w Polsce nominacja generalska dla kobiety

Irena Doroszkiewicz, komendant wojewódzka opolskiej policji i inspektor, zostanie pierwszą w historii polskiej policji kobietą generałem. Nominację odbierze w czwartek z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego. Tego dnia rozpoczynają się obchody święta policji.

Doroszkiewicz jest jedną z sześciu oficerów, którzy w tym roku odbiorą nominacje generalskie podczas czwartkowej uroczystości w Belwederze. Awanse otrzymają - jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP - także: komendant główny policji Krzysztof Gajewski, komendant stołeczny Michał Domaradzki, zastępca komendanta głównego Policji Cezary Popławski, zachodniopomorski komendant Jarosław Sawicki oraz komendant wojewódzki w Bydgoszczy Krzysztof Zgłobicki.

Także w czwartek w Sali Kolumnowej Sejmu odbędzie się międzynarodowa konferencja pt. "90 lat Kobiet w Policji".

Reklama

W piątek w Komendzie Głównej Policji odbędą się symboliczne uroczystości upamiętniające poległych policjantów. Przed pamiątkową tablicą i obeliskiem złożone zostaną kwiaty. Funkcjonariusze i pracownicy policji z KGP i KSP otrzymają odznaczenia i nominacje na wyższe stopnie policyjne. Wieczorem w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiona zostanie msza w intencji poległych policjantów oraz koncert.

Obchody potrwają do niedzieli

Główne obchody święta policji odbędą się w sobotę. W Sali Wielkiej Zamku Królewskiego wręczone zostaną nominacje i odznaczenia. Następnie pododdziały policji przemaszerują z Placu Zamkowego na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystość rozpocznie się od odegrania hymnu, podniesienia flagi państwowej na maszt oraz zmian posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Głos zabierze komendant główny policji.

Młodzi policjanci ze stołecznego oddziału prewencji złożą ślubowanie, po którym odbędzie się promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Laureatom konkursu "Policjant, który mi pomógł" zostaną wręczone wyróżnienia. Uroczystość zakończy złożenie wieńców na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz defilada.

Obchody święta policji zakończą się w niedzielę mszą w Bazylice Świętego Krzyża.

24 lipca 1919 r. Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. Po wojnie, 7 października 1944 r. Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję.

Obecnie jest to największa formacja mundurowa w kraju, w której służy 100 tys. policjantów i pracuje 20 tys. cywilów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje