Reklama

Orkan Malik nad Polską. IMGW ostrzega przed powodziami

Kolejne ostrzeżenia IMGW. Tym razem alerty najwyższego - trzeciego - stopnia dotyczą możliwych podtopień. Wszystko w związku z uderzeniem orkanu Malik, który od soboty sieje zniszczenie w naszym kraju. Najbardziej zagrożone są północne regiony Polski.

Jak poinformował IMGW, ostrzeżenie o wezbraniu z przekroczeniem stanów alarmowych obejmuje m.in. obszar Zalewu Szczecińskiego i ujścia Odry (zachodniopomorskie).

Orkan Malik uderzył w Polskę. IMGW ostrzega przed podtopieniami

Podano, że w związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (542 cm) oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną, na Zalewie Szczecińskim przewiduje się wahania i wzrosty poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych. "W ujściu Odry przewiduje się wahania i wzrosty stanów wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych" - wskazano.

Czerwony alert dotyczy też wód Bałtyku Południowego (zachodniopomorskie) oraz Bałtyku Południowo-Wschodniego (pomorskie). Według IMGW na całym Wybrzeżu mogą wystąpić "wahania i wzrosty poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych". "W ujściach rzek uchodzących do morza możliwe znaczące wzrosty stanów wody związane ze zjawiskiem cofki" - dodano.

Reklama

Orkan Malik nad Polską. Niebezpiecznie nad Zalewem Wiślanym

W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną alert trzeciego stopnia obowiązuje również na obszarze Zalewu Wiślanego i Żuławach (pomorskie, warmińsko-mazurskie). Według IMGW poziom wody może znacząco wzrosnąć w ujściach rzek uchodzących do Zalewu Wiślanego.

Meteorolodzy oceniają możliwość przekroczenia stanów alarmowych na tych obszarach na 90 proc. Ostrzeżenie obowiązuje do poniedziałku do godz. 23.

Orkan Malik nad Polską. Cofka w Elblągu

Sytuacja jest dynamiczna. W nocy silny wiatr, powodowany przemieszczającym się nad Polską orkanem Malik, tłoczył wodę z Zalewu Wiślanego do rzeki Elbląg, co powodowało tzw. cofkę. 

Strażacy uszczelnili wał przeciwpowodziowy w Nowakowie - ustawili na nim dwa rękawy przeciwpowodziowe, by go wzmocnić. Wał przesiąkał w sąsiedztwie budowy nowego mostu - w pobliżu, tuż przy wale, stoją budynki mieszkalne.

- Nie ma potrzeby ewakuacji ludzi, sytuacja jest opanowana - zapewniał rzecznik prasowy elbląskich strażaków Krzysztof Karolkiewicz. 

Późnym wieczorem w niedzielę 30 stycznia ratusz w Elblągu przekazał informację o wprowadzeniu stanu alarmowego. W' W związku z przekroczeniem stanu alarmowego na rzece Elbląg, o godz. 21.10 prezydent wprowadził na terenie miasta stan pogotowia przeciwpowodziowego. Aktualny poziom wody wynosi 615 cm" - czytamy w komunikacie.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: orkan malik | pogoda | IMGW

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy