O chrześcijańską jedność
Benedykt XVI pojawił się na balkonie nuncjatury i pobłogosławił wiernych. Wcześniej odbyło się spotkanie ekumeniczne.
W ewangelicko-augsburskiej świątyni pw. Świętej Trójcy na ekumenicznym spotkaniu papieża Benedykt XVI powitał prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, abp Jeremiasz.
- Przed 15 laty Jan Paweł II powiedział, że tolerancja to za mało. Musimy przejść do następnego etapu, do etapu wzajemnego szacunku i wspólnego działania - powiedział abp Jeremiasz.
Podejmując kroki w kierunku jedności podzielonego chrześcijaństwa, papież pokłada całą ufność w Chrystusie. - Dążmy każdego dnia do pełni braterskiego pojednania. Niech modlitwa sprawi, aby Kościół na ziemi w swej tajemnicy i w swej widzialnej jedności stawał się coraz bardziej wspólnotą miłości, która jest odblaskiem jedności Ojca, Syna i Ducha Świętego - zaapelował papież.
- Wraz z wami dziękuję za dar tego spotkania i wspólnej modlitwy. Upatruję w nim jeden z etapów realizacji mocnego postanowienia, które uczyniłem na początku mojego pontyfikatu, że sprawą priorytetową w mojej posłudze będzie przywrócenie pełnej i widzialnej jedności chrześcijan - powiedział Benedykt XVI.
W swym przemówieniu zwrócił również uwagę na problemy rodzin mieszanych - małżeństw międzykulturowych i wielowyznaniowych. W podobnym tonie wypowiadał się prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz, który mówił, że małżeństwa mieszane to sprawa trudna i wymagająca szczególnej troski.
Wiele powiedziano także o posłudze charytatywnej kościołów. Abp Jeremiasz przypomniał chociażby przedsięwzięcie kościołów ewangelickiego, prawosławnego i rzymskokatolickiego, jakim jest Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.
- Wierzymy, że spotkanie z bogobojnym narodem Polski bez względu na przynależność kościelną będzie wielkim wydarzeniem wzmacniającym wiarę nas wszystkich, ożywiającą i inspirującą w trudach głoszenia Ewangelii, w pracy na rzecz Kościoła i zbudowania kultury miłości - zachęcał bp Jeremiasz.
Spotkanie w kościele św. Trójcy zakończyło się błogosławieństwem oraz pieśnią "Boże coś Polskę" Było to tzw. błogosławieństwo Aaronowe, jedna z najstarszych form błogosławieństwa ludu. Jego poszczególne części wypowiadali: prawosławny abp Jeremiasz, bp Janusz Jagucki z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, prymas Polski kard. Józef Glemp oraz Benedykt XVI.
Polska Rada Ekumeniczna przekazała papieżowi dar - ikonę napisaną specjalnie dla niego. Przedstawia ona Chrystusa trzymającego otwartą księgę z tekstem z Ewangelii św. Jana.
Obecnie Polska Rada Ekumeniczna zrzesza siedem kościołów niekatolickich, reprezentujących różne tradycje chrześcijańskie. Jej członkami są: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny w RP, Kościół Polskokatolicki w RP, Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP, Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, Kościół Ewangelicko- Reformowany w RP, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP i Kościół Chrześcijan Baptystów w RP.
Papież Benedykt XVI, który po trudach czwartkowego programu pielgrzymki do Polski odpoczywa w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie, wieczorem niespodziewanie pojawił się na balkonie i pobłogosławił zebranych przed budynkiem.