Nowy ranking obaw i lęków Polaków. Inflacja schodzi na drugi plan

Oprac.: Aleksandra Kozyra

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Hahaha
haha
167
Udostępnij

Inflacja nie jest już największym postrachem polskiego społeczeństwa - wynika z sondażu dotyczącego bieżących lęków i obaw Polaków. W najnowszych zestawieniu 37 różnych potencjalnych problemów, nurtujących mieszkańców naszego kraju, na prowadzenie wysuwa się strach przed chorobą najbliższych. Odpowiedź tę wskazało aż 48,9. proc. ankietowanych.

Kobiety częściej niż mężczyźni obawiają się choroby najbliższych
Kobiety częściej niż mężczyźni obawiają się choroby najbliższychDesign PicsEast News

Autorzy przeprowadzanego co pół roku badania "Bieżące lęki i obawy Polaków" z UCE RESEARCH i platformy ePsycholodzy.pl przygotowali listę 37 potencjalnych zagrożeń. Pytani mieli wskazać, "czego obawiają się, że może wystąpić w najbliższym czasie"?

W poprzednich edycjach sondażu społeczeństwo najbardziej martwiła inflacja. Teraz na pierwszy plan wysuwa się kwestia zdrowia. 

Obawy Polaków. Najnowszy sondaż zaskakuje

W najnowszym sondażu 48,9% ankietowanych wskazało choroby najbliższych, a na drugim miejscu chorobę i utratę własnego zdrowia - 38,8 proc. Na trzecie miejsce spadły problemy z utratą wartości pieniądza (37,8 proc.), dalej pytani wskazywali wzrost cen żywności - 30,9 proc., i podwyżkę kosztów energii elektrycznej i ogrzewania - 30 proc.

Autorzy raportu podkreślają jednak, że lęku o zdrowie nie można traktować jako zagrożenia zupełnie odrębnego od sytuacji finansowej Polaków.

- Ta kwestia również ma wymiar ekonomiczny. Może objawiać się zwiększonymi wydatkami na profilaktykę zdrowia. Z punktu widzenia politycznego to również wciąż kluczowy temat. Dostęp do bezpłatnej służby zdrowia, czas oczekiwania, jakość świadczonych usług to bacznie obserwowane sprawy przez Polaków - mówi Michał Pajdak, współautorów badania z platformy ePsycholodzy.pl.

Polacy boją się utraty zdrowia. Ranking obaw i lęków

Jak wynika z najnowszego rankingu obaw i lęków Polaków, tylko 2,4 proc. ankietowanych niczego się nie boi, a 0,8 proc. pytanych lęka się czegoś, co nie zostało uwzględnione w ankiecie. 3,3 proc. badanych nie potrafi określić swoich obaw.

- Naprawdę nikły odsetek Polaków nie ma żadnych lęków. Zdecydowana większość przeżywa obawy, co jest efektem wielu czynników, takich jak wciąż wysoka inflacja, wzrost cen w sklepach czy wojna w Ukrainie. Wyniki wyborów parlamentarnych i polityczna niepewność także wpływają na atmosferę społeczną - komentuje raport psycholog Michał Murgrabia, jeden ze współautorów badania z platformy ePsycholodzy.pl.

Lęk dotyczący choroby najbliższych wskazało 56,9 proc. kobiet i 40 proc. mężczyzn. Częściej tę odpowiedź wskazywały osoby starsze, w wieku 65-74 lat (wśród nich 52,9 proc.) i z miesięcznym dochodem netto poniżej 1000 zł (55,3 proc. ), a także osoby z wykształceniem wyższym (50,8 proc.).

Obawy dotyczące chorób najbliższych najczęściej wyrażali mieszkańcy miast liczących od 20 tys. do 49 tys. ludności - 53,4 proc. wskazań w tej grupie badanych.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Wawer w "Gościu Wydarzeń": To przechodzi do historii jako "doktryna Bodnara"
      Wawer w "Gościu Wydarzeń": To przechodzi do historii jako "doktryna Bodnara"Polsat NewsPolsat News
      Przejdź na