Reklama

Reklama

Nie płacisz alimentów? Tak łatwo się nie ukryjesz

Ściągalność alimentów wynosi w naszym kraju zaledwie 20 proc. Od środy obowiązywać będą przepisy, które mają utrudnić życie dłużnikom, a tym samym zmotywować ich do łożenia na wychowanie i edukację swoich dzieci – informuje "Gazeta Wyborcza".

Statystycznie zasądzone alimenty płaci co piąty rodzi. Łącznie, według BIG InfoMonitor, 163 tys. osób zalega na kwotę blisko 4,4 mld zł. Najwięcej dłużników, wylicza "GW", jest na Mazowszu: 18 tys. osób z tego regionu ma do zapłacenia aż 500 mln złotych. Jak skutecznie zachęcić dłużników do płacenia alimentów?

Ułatwić mają to przepisy, które będą obowiązywać od 1 lipca. Od dziś rodzic, który nie płaci alimentów trafi na wszystkie listy dłużników prowadzone przez Biuro Informacji Gospodarczej.

W kraju działają cztery rejestry. Dotąd wystarczyło, że samorząd wysyłał informację o długu do jednego z nich. Od lipca dłużnikowi trudniej będzie zatem ukryć to, że nie płaci na dziecko.

Reklama

"Trudniej będzie takiej osobie skorzystać z usług finansowych, działać bez problemu na rynku gospodarczym, będzie mieć również większy kłopot z zaciągnięciem kredytu, wzięciem telefonu na abonament czy telewizji kablowej" - wyliczała w niedawnej rozmowie na antenie Polskiego Radia Halina Kochalska, rzecznik prasowy BIG InfoMonitor.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy