Reklama

Najlepsze licea w Polsce w 2022 roku. Ranking "Perspektyw"

XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najlepszych liceów w Polsce opublikowanym przez "Perspektywy". Miejsca drugie i trzecie przypadły kolejno Uniwersyteckiemu LO w Toruniu oraz XIII LO w Szczecinie. Kto zajął kolejne pozycje?

Zarówno Uniwersyteckie LO w Toruniu jak i szczecińskie XIII LO w poprzednich latach zajmowały pierwsze pozycje. Szkoły z pierwszej trójki są w czołówce od lat. Na miejscu czwartym plasuje się V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

Ranking Perspektywy 2022. Najlepsze licea ogólnokształcące w Polsce

Które jeszcze licea uznano za najlepsze? Tak wyglądają kolejne miejsca w rankingu:

Miejsce piąte - LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu,

Miejsce szóste - XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie,

Miejsce siódme - III LO z Oddziałem Dwujęzycznym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni,

Reklama

Miejsce ósme - Drugie Społeczne LO z Oddziałem Międzynarodowym im. P. Jasienicy STO w Warszawie,

Miejsce dziewiąte - LO nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu,

Miejsce dziesiąte - V LO im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie.

W pierwszej dwudzieste rankingu najlepszy liceów znalazły się także szkoły z Łodzi, Białegostoku, Lublina, Katowic czy Kielc. Pełny ranking "Perspektyw" dostępny jest tutaj "Najlepsze licea ogólnokształcące w Polsce".

Perspektywy 2022. Ranking najlepszych liceów. Jakie były kryteria? 

W ramach rankingu "Perspektyw" licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach (25 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.) oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.).

Źródłem danych były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych oraz dane Systemu Informacji Oświatowej.

Jak komentują Perspektywy, choć w czołówce po raz kolejny znalazły się szkoły, których pozycja lidera nie słabnie od lat, w rankingu pojawiają się także nowe licea, które szybko pną się w górę. "Obserwowanie tych zmian jest zajęciem niezwykle interesującym, pokazuje bowiem, że dobra szkoła wbrew pozorom nie jest samonapędzającym się mechanizmem, który działa bez nieustannych starań wszystkich uczestników tego procesu: uczniów, nauczycieli, dyrektorów szkół, rodziców, a także organów prowadzących" - podkreślają autorzy rankingu "Perspektyw".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ranking

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy