Nagłe zmiany w stratosferze. Zwiastują srogą zimę

Dawid Szczyrbowski

Dawid Szczyrbowski

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
1,5 tys.
Udostępnij

Rosnące temperatury w stratosferze mogą doprowadzić do wyjątkowo srogiej zimy. Występujący na obszarze podbiegunowym wir polarny jest wyraźnie narażony na zniekształcenie, co może odbić się na mieszkańcach Europy. Możliwy jest powrót do sytuacji z 2021 r., kiedy Stary Kontynent nawiedziły liczne śnieżyce i bardzo niskie temperatury.

Rosnąca temperatura w stratosferze może spowodować srogą zimę dla mieszkańców Starego Kontynentu
Rosnąca temperatura w stratosferze może spowodować srogą zimę dla mieszkańców Starego KontynentuReporter/WOJCIECH STROZYK/charts.ecmwf.intPUSTE

Wobec trwającej jesieni, wszyscy z ciekawością patrzą w przyszłość. Czy zima będzie łagodna czy sroga? Odpowiedzi na te pytania należy szukać w specjalistycznych modelach i prognozach.

Wszystko zależy od kondycji wiru polarnego. To silnie rozbudowany układ niskiego ciśnienia znajdujący się w obszarze podbiegunowym. Panują w nim temperatury sięgające nawet minus 80 stopni Celsjusza. W praktyce może on "więzić" srogie zimy wewnątrz swojej struktury, bądź "uwalniać" je, powodując niebezpieczne zjawiska w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Wir polarny zagrożony. Jaka będzie zima?

Wir polarny jest uzależniony od temperatur, panujących w stratosferze, a tutaj sytuacja jest bardzo dynamiczna. Nagłe ocieplenie może doprowadzić do zaburzenia wiru. Na razie temperatury nie odbiegają od średniej, ale wkrótce może się to zmienić.

Panująca na Pacyfiku anomalia El Niño spowoduje potężne zmiany. Europejski model ECMFW wskazuje, że już na przełomie listopada i grudnia stratosfera ociepli się nawet o 10 stopni Celsjusza.

Model ECMWF nie pozostawia złudzeń. Stratosferę czeka nagłe ocieplenie na przełomie listopada i grudniacharts.ecmwf.int/PUSTE

Niepokojące prognozy. Czeka nas powtórka sprzed dwóch lat?

Takie zmiany zwiastują zniekształcenie wiru polarnego i realne konsekwencje dla mieszkańców Starego Kontynentu oraz Stanów Zjednoczonych. Mroźne powietrze może zostać "uwolnione" z obszaru Arktyki i powędrować na południe.

Mogą powtórzyć się obrazki z przeszłości, kiedy zanotowano wyjątkowo mroźne zimy. Stało się tak m.in. w 2018 i 2021 roku. Wir polarny, który uległ zaburzeniu i spowodował zmiany pogodowe. Europa oraz USA zostały storpedowane przez niskie temperatury i niebezpiecznie śnieżyce.

Ta apka mówi, kiedy spadnie śnieg - co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Jaki w "Gościu Wydarzeń": Kaczyński jest spoiwem
      Jaki w "Gościu Wydarzeń": Kaczyński jest spoiwemPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      791
      Super
      relevant
      260
      Hahaha
      haha
      177
      Szok
      shock
      152
      Smutny
      sad
      113
      Zły
      angry
      45
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      1,5 tys.
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na