El Nino już tu jest. Amerykanie biją na alarm
Specjaliści biją na alarm z powodu El Nino. Zjawisko, które charakteryzuje się ponadprzeciętną temperaturą wody w strefie równikowej Pacyfiku, wróciło i może zwiastować gwałtowny wzrost temperatury powietrza, a co za tym idzie - występowanie anomalii pogodowych. Apogeum zjawiska El Nino możemy spodziewać się na jesieni, a ekstremalna pogoda będzie najbardziej odczuwalna w Stanach Zjednoczonych.
Specjaliści alarmują, że tegoroczna jesień i przełom roku może upłynąć pod znakiem ekstremalnej pogody. Zjawisko El Nino wyparło wzorzec klimatyczny La Nina.
Kiedy nadejdzie zmiana pogody? Sprawdź najlepsze prognozy w serwisie Interii
El Nino uderzy w USA. Może przynieść ekstremalną pogodę
Zjawisko El Nino charakteryzuje się ponadprzeciętną temperaturą na powierzchni wody. Jak łatwo się domyślić, wysoka temperatura wody wpływa na temperaturę powietrza, powodując ekstremalne zjawiska pogodowe.
"Zjawisko El Nino już jest obecne i oczekuje się, że będzie się stopniowo wzmacniać do zimy 2023-24 na półkuli północnej" - ostrzega w swojej analizie Centrum Prognoz Klimatu.
"El Nino oficjalnie powróciło i prawdopodobnie przyniesie ekstremalne warunki pogodowe jeszcze w tym roku, od cyklonów tropikalnych wirujących w kierunku wrażliwych wysp Pacyfiku, przez obfite opady deszczu w Ameryce Południowej, po suszę w Australii" - informują dziennikarze Reutera.
Pogoda. El Nino wyparło zjawisko La Nina. Szykują się gwałtowne zmiany
Agencja wskazuje na fakt, ze El Nino wyparło wzorzec klimatyczny La Nina, który dominował przez trzy ostatnie lata. Zjawisko La Nina nieznacznie obniżało globalne temperatury. Teraz "gorętsze El Nino powróciło do akcji" - podkreśla Reuters.
Centrum Prognoz Klimatu przewiduje, że El Nino będzie bardzo aktywne na półkuli północnej tej jesieni oraz na przełomie roku. Instytut prognozuje występowanie bardzo silnego wiatru nad zachodnim Pacyfikiem. Według analizy istnieje 84 proc. prawdopodobieństwo, że porywy przekroczą umiarkowane wartości.
Agencja Reutera ostrzega, że El Nino może "osiągnąć nowe szczyty". "Ostatnim razem, gdy mieliśmy do czynienia ze zjawiskiem El Nino, w 2016 roku, świat odnotował najgorętszy rok w historii" - zaznacza agencja.
Prognoza dla trzech milionów miejscowości, aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store