Reklama

Mniej przypadków zachorowania na grypę w Polsce

W ostatnich dziewięciu dniach grudnia mamy lekkie wyhamowanie epidemii grypy - dziennie notowaliśmy średnio 43,2 tys. zakażeń - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował, że we wtorek w Ministerstwie Zdrowia zbiera się sztab w tej sprawie.

"W ostatnich dziewięciu dniach grudnia mamy lekkie wyhamowanie epidemii grypy. Dziennie notowaliśmy średnio 43,2 tys. zakażeń i podejrzeń zakażenia, czyli o 2 proc. więcej niż tydzień wcześniej" - napisał Adam Niedzielski. Zdaniem ministra zdrowia, do wyhamowania epidemii w grupie dzieci do 14 lat przyczyniła się przerwa świąteczno-noworoczna w zajęciach w szkole.

Grypa: Kto i gdzie może się zaszczepić?

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że w Polsce przeciw grypie zaczepiło się dotąd 714 tys. osób. Szczepienia przeciw grypie są bezpłatne dla osób powyżej 75. roku życia i dla kobiet w ciąży, a do 50 proc. refundacji uprawione są dzieci od 6. miesiąca do 18. roku życia, osoby w wieku 18-65 lat z grup ryzyka ciężkiego przebiegu grypy oraz osoby w wieku od 65. do 75. roku życia. 

Reklama

Refundacją objęte są trzy preparaty. Reszta pacjentów musi zapłacić za szczepionkę 100 proc.

Szczepionkę przeciwko grypie można przyjąć w placówkach medycznych i aptekach, jednak aby zaszczepić się w aptece, pacjent musi iść najpierw do lekarza POZ po receptę na szczepionkę. Kwalifikacji do szczepienia przeciw grypie osoby dorosłej może oprócz lekarza dokonać także felczer, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny i farmaceuta. Badanie kwalifikacyjne przed szczepieniem osoby niepełnoletniej może wykonać tylko lekarz.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Grypa | Ministerstwo Zdrowia | Adam Niedzielski

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy