Miliony Polaków chcą zmienić pracę przez beznadziejnych szefów

Magdalena Raducha

Magdalena Raducha

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
666
Udostępnij

Alicja odeszła z firmy, w której przełożony nie motywował i odbierał jej satysfakcję z pracy. - Miałam beznadziejnego szefa. Nie ogarniał zespołu, wskazywał jedynie daty, na kiedy ma być coś zrobione i tu jego rola się kończyła - opowiada Interii. Takich osób jest więcej - jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Youniversity, 35 proc. Polaków deklaruje, że zmieni zatrudnienie w ciągu 12 miesięcy.

Badanie: 35 proc. Polaków deklaruje, że odejdzie z pracy w ciągu 12 miesięcy
Badanie: 35 proc. Polaków deklaruje, że odejdzie z pracy w ciągu 12 miesięcy123RF/PICSEL

Najnowsza edycja Ogólnopolskiego Badania Satysfakcji z Pracy przeprowadzonego w minionym roku na zlecenie serwisu rozwojowego Youniversity i Leanpassion Group pokazuje, jak kluczową rolę dla pracowników pełni jakość i styl zarządzania menadżerów. Satysfakcjonujące zarządzanie pracownikami przez przełożonych znalazło się bowiem na czele listy najważniejszych czynników wpływających na satysfakcję z pracy. Miejsce drugie zajęło zrozumienie misji i wizji firmy. Trzecie - możliwość zgłaszania i rozwiązywania problemów.

Co ciekawe, te trzy aspekty uplasowały się wyżej niż atrakcyjne wynagrodzenie.

Bez wsparcia. "Po prostu trzymał za nas kciuki"

Alicja pracuje w branży IT, jest testerem manualnym. Od miesiąca jest zatrudniona w nowej firmie. Poprzednia praca nie dawała jej satysfakcji. A lider fatalnie zarządzał zespołem.

- Nie dość, że nie mogłam się rozwijać, bo dzień w dzień wykonywałam te same zadania, to jeszcze sposób zarządzania projektem był tragiczny. Miałam beznadziejnego lidera - mówi Interii. I dodaje: - Nie ogarniał zespołu, wskazywał jedynie daty, na kiedy ma być coś zrobione i tu jego rola się kończyła. On po prostu trzymał za nas kciuki, ale merytorycznego wsparcia nie mieliśmy żadnego.

Alicja czuła, że nie może swojego przełożonego poprosić o pomoc. - Takie pytania kończyły się przekierowaniem do kogoś innego. Bo on sam nie wiedział, jak daną rzecz zrobić - ocenia Alicja.

- Teraz czuję, że mój nowy lider jest o niebo lepszy w porównaniu do poprzedniego. To jednocześnie współpracownik, który pomaga, jest dla zespołu i sam wykonuje masę pracy. Co więcej, jest też po prostu osobą, z którą miło jest porozmawiać. Tworzy dobrą atmosferę - wskazuje nasza rozmówczyni.

Największa rotacja w gastronomii

Najwięcej, bo aż 48 proc. pracowników gastronomii nie czuje satysfakcji z pracy i planuje z niej odejść w ciągu 12 miesięcy. Jak czytamy w wynikach badania, może to mieć związek z charakterystyką tej branży, ale wpływ na to może też mieć ocena lidera. 45 proc. osób z tego sektora nie jest zadowolonych ze swojego szefa.

Piotr w gastronomii pracuje od pięciu lat. Od roku nie czuje satysfakcji ze swojej pracy. - Osoby, które zasiadają na stanowiskach kierowniczych czy menadżerskich, najczęściej nie posiadają do tego ani kompetencji ani wykształcenia. Nie mają też cech liderów, nie potrafią zarządzać ludźmi. To prowadzi do chaosu, a mnie osobiście demotywuje - ocenia Piotr.

Podobnie jak Alicja Piotr czuje, że jego przełożeni nie potrafią stworzyć dobrej atmosfery w pracy. - Nie szanują drugiego człowieka. Co więcej, gastronomia wciąż w dużej mierze działa w szarej strefie. Prawo nie jest przestrzegane, a pieniądze dostaje się pod stołem - dodaje.

- Mówię pas - podsumowuje Piotr. Zamierza jak najszybciej zmienić branżę.

Po gastronomii największy odpływ pracowników przewidywany jest w branżach: sprzedaż i marketing (38 proc.), TSL (38 proc.), biuro i administracja (36 proc.) i produkcja (33 proc.).

Postawa lidera

W badaniu pojawia się też pytanie o oczekiwania pracowników względem swojego bezpośredniego przełożonego. Zdaniem ankietowanych szef idealny powinien szanować innych ludzi, dbać o atmosferę i integrację zespołu, znać misję, wizję i cele strategiczne organizacji, znać się bardzo dobrze na wykonywanej pracy i powinno mu zależeć na poczuciu przynależności pracowników do organizacji. To top pięć oczekiwań pracowników.

- W byciu liderem nie chodzi o to, by ludzie szli za nami. Chodzi raczej o to, by szli razem z nami - mówi Radosław Drzewiecki, założyciel Youniversity oraz autor serialu "Skuteczny lider".

- Jeśli lider potrafi stworzyć takie środowisko pracy, w którym nikt niczego nie musi się domyślać, każdy rozumie swoją rolę w strategii firmy, to chce się pracować. Z kolei jeśli on improwizuje w pracy albo zarządza przez "trzymanie kciuków", to ludzie się frustrują i odchodzą - dodaje.

Tylko 38 proc. badanych pozytywnie oceniło swojego szefa. Negatywną ocenę swojemu przełożonemu wystawiło 33 proc. osób. W tej grupie aż 70 proc. nie odczuwa satysfakcji z pracy, ponad dwie trzecie nie czuje motywacji do pracy i nie poleci swojego pracodawcy, a 68 proc. deklaruje, że odejdzie z pracy w ciągu 12 miesięcy.

Dobry szef to klucz do sukcesu. Wśród tych, którzy pozytywnie ocenili swojego lidera, 72 proc. odczuwa satysfakcję z pracy, 71 proc. czuje się do niej zmotywowana, 74 proc. poleci swojego pracodawcę i aż 77 proc. deklaruje, że nie chce jej zmieniać w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

A co z zarobkami?

Alicja nie ukrywa, że pracę zmieniła również ze względu na zarobki. To nie był główny powód, ale one także sprawiały, że nie czuła satysfakcji. W omawianym badaniu atrakcyjne zarobki znalazły się na czwartym miejscu. Widać też różnice w podejściu różnych pokoleń.

66 proc. osób z pokolenia Z deklaruje, że ich wynagrodzenie jest nieadekwatne do wkładu wnoszonego do firmy. W pokoleniu Y jest to 60 proc. badanych, a w pokoleniu X - 51 proc. Alicja reprezentuje pokolenie Z.

- Na początku kariery zawodowej młodzi ludzie chcą szybko się rozwijać, angażują się w pracę, są gotowi pracować intensywnie, ale chcą mieć też godne wynagrodzenie i czas na życie po pracy. Pokolenie Z nie chce poświęcać życia dla pracy i szuka pracodawcy, który pozwoli im się rozwijać, doceni ich zaangażowanie i zaproponuje dobre wynagrodzenie - komentuje dr Magda Ferretti, psycholog organizacji, ekspert ds. pracy zdalnej i hybrydowej.

Badanie pokazało, że wraz z wiekiem badanych wzrasta poziom odczuwanej satysfakcji z pracy oraz motywacji do pracy.

W Ogólnopolskim Badaniu Satysfakcji z Pracy w 2022 roku wzięło udział 1900 osób. Przeprowadzono je na przełomie kwietnia i maja. Respondenci zostali dobrani metodą doboru losowo-warstwowego. Badanie przeprowadzono za pomocą anonimowego testu CAWI.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Paweł Kowal: Chciałbym usłyszeć, że jest projekt nowego traktatu polsko-ukraińskiego
      Paweł Kowal: Chciałbym usłyszeć, że jest projekt nowego traktatu polsko-ukraińskiegoRMF24.plRMF
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      338
      Super
      relevant
      135
      Hahaha
      haha
      97
      Szok
      shock
      43
      Smutny
      sad
      21
      Zły
      angry
      32
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      666
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na