Mięso wieprzowe wycofywane ze sprzedaży. Ostrzeżenie GIS

Paulina Eliza Godlewska

Oprac.: Paulina Eliza Godlewska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
4,8 tys.
Udostępnij

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące wykrycia bakterii Listeria monocytogenes w partii suszonego wyrobu z mięsa wieprzowego. Spożycie żywności tą bakterią może prowadzić do choroby zwanej listeriozą. W przypadku wystąpienia objawów po spożyciu tego produktu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Zdjęcie ilustracyjne/GIS wycofuje partię mięsa wieprzowego ze sprzedaży
Zdjęcie ilustracyjne/GIS wycofuje partię mięsa wieprzowego ze sprzedażypixabay.com

Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o wykryciu Listeria monocytogenes w jednej partii suszonego wyrobu z mięsa wieprzowego wyprodukowanego w Chorwacji.

Chodzi o produkt o nazwie Pečenica, marki DOBRO o wadze 90 g i numerze partii: 24-00807. Data przydatności produktu to 3 sierpnia 2024 rok.

Jego producentem jest ŽITO d.o.o. Đakovština 3, Osijek, 31000 Chorwacja.

Inspektorat poinformował, że w Polsce rozpoczęto wycofywanie produktu ze sprzedaży.

GIS ostrzega, że wskazanego mięsa nie należy spożywać, a w przypadku spożycia i wystąpienia objawów skontaktować się z lekarzem.

Obecna w mięsie bakteria Listeria monocytogenes może wywołać listeriozę.

Listerioza - zakażenie, objawy, leczenie

Listerioza jest groźna głównie dla kobiet w ciąży, noworodków i osób z obniżoną odpornością.

U kobiet w ciąży pojawiają się objawy grypopodobne lub objawy wynikające z zapalenia dróg moczowych. W konsekwencji może dojść do poronień lub też wrodzonej listeriozy u noworodka.

Z kolei u osób starszych i z obniżoną odpornością na skutek zakażenia może dochodzić do zapalenia opon mózgowych, mózgu i sepsy

U osób dorosłych najczęściej nie występują żadne objawy zakażenia.

W leczeniu listeriozy stosuje się antybiotyki.

---

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Petru: Strefa euro to strefa bezpieczeństwa i bogactwaRMF
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
2706
Super
relevant
788
Hahaha
haha
326
Szok
shock
415
Smutny
sad
337
Zły
angry
192
Lubię to
like
Super
relevant
4,8 tys.
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na