Reklama

Mateusz Morawiecki odpowiada Donaldowi Tuskowi. Mówi o "dobijaniu polskich firm"

"Nawet pandemia, wojna za granicą, Putinflacja i kryzys energetyczny nie są razem w połowie tak skuteczne w dobijaniu polskich firm jak rządy Donalda Tuska" - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Na potwierdzenie swojej opinii premier zamieścił grafikę dotyczącą skali upadłości firm w latach 2010-2022, z której wynika, że w latach 2010-2015 odnotowano większą liczbę upadłości niż w latach 2016-2022.

Szef rządu w sobotę zamieścił na Facebooku oraz Twitterze wpis, do którego dodał grafikę dotyczącą skali upadłości firm w latach 2010-2022, opracowaną na podstawie danych publikowanych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej; wynika z niej, że w latach 2010-2015 odnotowano większą liczbę upadłości niż w latach 2016-2022.

"Nawet pandemia, wojna za granicą, Putinflacja i kryzys energetyczny nie są razem w połowie tak skuteczne w dobijaniu polskich firm jak rządy Donalda Tuska" - napisał Morawiecki w komentarzu do tych danych.

Reklama

Mateusz Morawiecki odpowiada na słowa Donalda Tuska

To odpowiedź premiera na piątkowe wypowiedzi lidera PO i byłego premiera Donalda Tuska ws. producenta kotłów energetycznych Rafako.

Firma pozostaje w sporze z Tauronem ws. wartego ponad 6 mld zł bloku energetycznego o mocy 910 megawatów w Jaworznie. Tusk podczas spotkania ze związkowcami z Rafako apelował do rządu, by ten ratował zagrożone w obliczu sporu upadłością Rafako jako istotną dla polskiej energetyki spółkę.

- Ja wiem, że mówimy o spółkach giełdowych, ale jak trzeba było, to ten rząd, ale poprzednie też, nie wahały się, żeby użyć swoich wpływów. Mogą wymusić konkretne decyzje, czy zasugerować takie decyzje, które będą podjęte, jeśli rząd się uprze, żeby te decyzje podjąć. Nie ma żadnego wytłumaczenia: Rafako, podobnie, jak byłoby z innymi firmami w tej sytuacji, trzeba ratować - podkreślił były premier.

- Mateusz Morawiecki nie może dłużej udawać, że jest premierem i zachęcać do tańca, bo nie o taniec chodzi, tylko trzeba podejmować decyzje. Jest też posłem ze Śląska, więc też powinien przestać udawać, że się zajmuje Śląskiem, tylko powinien podjąć decyzję - zaapelował do premiera.

W czwartek w Toruniu odnosząc się do sprawy Taurona i Rafako premier Morawiecki zaznaczył, że w mediacjach pomaga Prokuratoria Generalna, ale - jak dodał - do tanga trzeba dwojga. Podkreślił, że liczy na dobrą wolę po stronie obu tych podmiotów; przekonywał również, że każdy z nich powinien trochę ustąpić.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Mateusz Morawiecki | Donald Tusk | tauron | Rafako SA

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy