Reklama

Mariusz Błaszczak: Pragnienie wolności mamy w genach

Polacy nie poddali się temu, co związane z uciemiężeniem, odebraniem wolności - powiedział w niedzielę wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej powstańcom styczniowym.

Tablica została odsłonięta w nowej siedzibie Muzeum Wojska Polskiego, które powstaje na terenie Cytadeli Warszawskiej.

Szef MON: Powstańcy styczniowi nie poddali się temu, co związane z uciemiężeniem

- Powstanie Styczniowe wybuchło dlatego, że Polacy nigdy nie poddali się temu wszystkiemu, co związane jest z uciemiężeniem, co związane jest z odebraniem wolności, dlatego, że tę cechę, pragnienie wolności, mamy w genach - powiedział Błaszczak.

Mówiąc o odsłonięciu tablicy upamiętniającej bohaterów Powstania Styczniowego wicepremier podkreślił, że Cytadela Warszawska to miejsce uświęcone krwią powstańców, ponieważ po zdławieniu tego zrywu narodowego Rosjanie na stokach cytadeli przeprowadzili egzekucję powstańców.

Reklama

Niebawem rozpocznie się przenoszenie eksponatów

- Dziś budynek Muzeum Wojska Polskiego już jest gotowy. (...) Od 29 stycznia rozpocznie się proces przenoszenia eksponatów do tej nowej siedziby - powiedział szef MON. 

Wicepremier poinformował, że dzięki przeniesieniu wojskowych zbiorów do nowej siedziby odwiedzający obiekt będą mogli obejrzeć znacznie więcej eksponatów, ponieważ powierzchnia wystawiennicza będzie 2,5 razy większa niż w starej siedzibie, które mieści się w części gmachu Muzeum Narodowego w Warszawie.

Muzeum Wojska Polskiego powstało 22 kwietnia 1920 roku, dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy