Kumulacja roczników w szkołach średnich? Odpowiedź MEN
W środę napisaliśmy o skardze, jaką do Rzecznika Praw Obywatelskich wystosowali rodzice, którzy obawiają się, że w roku szkolnym 2019/2020 dojdzie do problemów podczas rekrutacji do szkół średnich. Na wątpliwości rodziców odpowiedziało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Wiosną 2019 roku rozpocznie się skumulowana rekrutacja do szkół średnich. Wezmą w niej udział absolwenci ostatniej klasy gimnazjum, a także pierwsi absolwenci zmodernizowanej, ośmioklasowej szkoły podstawowej.
Fundacja "Rodzice mają głos" napisała w tej sprawie skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich. W oficjalnym piśmie powołuje się na dane z Systemu Informacji Oświatowej. W rekrutacji ma wziąć udział 359 tys. uczniów po gimnazjum i 372 tys. uczniów po szkole podstawowej. Nagromadzenie roczników ma sprawić, że dostanie się do wymarzonej szkoły średniej będzie bardzo trudne.
Czy tak będzie w rzeczywistości? Zapytaliśmy o to w Ministerstwie Edukacji.
"Zasadniczym elementem reformy edukacji było wydłużenie okresu kształcenia o jeden rok w liceach i technikach. Naturalną tego konsekwencją jest zwiększenie się liczby uczniów w tego typu szkołach. W 2019 roku liczba uczniów w liceach ogólnokształcących będzie porównywalna do tej z 2010 r. W roku szkolnym 2019/2020 w jednej szkole spotkają się dwie grupy uczniów - absolwenci gimnazjum i absolwenci szkoły podstawowej. Będą one miały oddzielną rekrutację. Obie grupy zrealizują odrębne programy nauczania. Nie ma zatem możliwości, aby spotkały się w tej samej klasie" - wyjaśnia Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN.
Taka odpowiedź jednak nie przekonuje rodziców. Boją się, że w najlepszych liceach zabraknie miejsca dla ich dzieci. Obawiają się także, że po prostu uczniowie nie pomieszczą się w szkołach średnich, bo będą one musiały pomieścić "podwójne" klasy pierwsze, a przecież w tych budynkach będą też uczniowie z wyższych klas.
Ministerstwo uważa, że za to odpowiada już samorząd.
"Zadaniem rady powiatu jest ustalenie takiego planu sieci publicznych szkół, aby umożliwić młodzieży zamieszkującej na obszarze powiatu realizację obowiązku nauki. W tym celu część gimnazjów została albo zostanie przekształcona w szkoły ponadpodstawowe. Należy zauważyć, że część gimnazjów funkcjonowało w zespole szkół, w których funkcjonowała również szkoła ponadgimnazjalna. Tym samym zakres miejsc dostępny w rekrutacji na rok szkolny 2019/2020 w tych szkołach zwiększy się o miejsca dotąd dostępne dla gimnazjalistów" - precyzuje Ostrowska.
Rzecznik prasowy MEN dodaje, że w I kwartale 2018 roku mają się rozpocząć działania informacyjne, by rozwiać wszystkie wątpliwości i uspokoić uczniów, a także ich rodziców.
Łukasz Szpyrka