Reklama

Katastrofa smoleńska. Antoni Macierewicz: Dokonałem prezentacji raportu podkomisji

- W miniony weekend w ramach prelekcji "Prawda o Smoleńsku polską racją stanu" na Przystanku Niepodległość w Polanicy-Zdroju dokonałem prezentacji raportu podkomisji - poinformował Antoni Macierewicz, przewodniczący podkomisji smoleńskiej. Raport nie został wcześniej zaprezentowany publicznie, nie ma o nim także informacji na oficjalnej stronie gremium, powołanego do ponownego zbadania wypadku, w którym 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.

10 sierpnia podczas plenarnego posiedzenia podkomisja smoleńska przyjęła 300-stronicowy raport końcowy, ale nie został dotąd ujawniony, bo termin przekazania go do wiadomości publicznej miał zarezerwować dla siebie przewodniczący Antoni Macierewicz - informował w ubiegłą niedzielę serwis wPolityce.pl. Na stronie internetowej podkomisji nie ma z kolei oficjalnej informacji o przyjęciu dokumentu.

Jak jednak przekazał Antoni Macierewicz, dokonał on już od prezentacji raportu. Miał go przedstawić uczestnikom VI Przystanku Niepodległość w Polanicy-Zdroju. "W ramach prelekcji pt. 'Prawda o Smoleńsku polską racją stanu' dokonałem prezentacji Raportu Podkomisji. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w to ważne spotkanie" - przekazał szef podkomisji za pośrednictwem Twittera. 

Reklama

Macierewicz miał opowiadać zebranym o eksplozjach w prezydenckim tupolewie. 

- Samolot został wysadzony najpierw w lewym skrzydle, a potem w centropłacie. Wnioski, jakie zawieramy w raporcie nie wykluczają większej liczby eksplozji - cytuje Macierewicza "Gazeta Wyborcza".

"Heksagen, trotyl i pentryp"

Macierewicz miał pokazywać rysunek dachu samolotu z zaznaczonymi czterema miejscami loków powybuchowych, które są według niego "jednoznacznym podpisem eksplozji". Potem mówił, że zidentyfikowano ich kilkadziesiąt. Niektóre były "niesłychanie widoczne, inne - mniej".

- Na szczątkach samolotu znaleziono heksagen, trotyl i pentryp. W raporcie jest też dźwięk wybuchu - mówił Macierewicz. Według niego doszło do niego 100 metrów przed zahaczeniem o brzozę.

Jak przyznał, praca podkomisji kosztowała "dużo pieniędzy". - Ale ta metodologia jest własnością Polski i będzie mogła być stosowana w badaniu wszystkich katastrof lotniczych - dodał.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy