Reklama

Incydent z dronem koło Okęcia. Policja szuka sprawcy

Policjanci z Piaseczna prowadzą postępowanie w sprawie incydentu z udziałem drona w pobliżu lotniska Chopina w Warszawie. Jak poinformowała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, w poniedziałek po południu doszło tam do zakłóceń w ruchu lotniczym.

Agnieszka Włodarska z Komendy Stołecznej Policji poinformowała we wtorek, że funkcjonariusze z komendy powiatowej w Piasecznie wszczęli postępowanie ws. spowodowania zagrożenia w ruchu powietrznym. Za to przestępstwo grozi do ośmiu lat więzienia. - Policjanci przeszukali miejsce potencjalnego startu drona, ale nic tam nie znaleźli - powiedziała Włodarska.

Informację o zdarzeniu przekazała policji Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Jej rzecznik Mikołaj Karpiński powiedział, że do zdarzenia doszło w odległości około 6,5 mili morskiej od pasa startowego warszawskiego lotniska, czyli w rejonie Piaseczna. W poniedziałek ok. godz. 16 podchodzący do lądowania, należący do Lufthansy, samolot Embraer 195, lecący z Monachium do Warszawy zameldował kontrolerom lotu, że na wysokości ok. 700 m widzi jakiś obiekt. - Był to najprawdopodobniej dron. Nie miał prawa znajdować się w tym miejscu, ponieważ znajdował się w osi podejścia do lądowania - powiedział rzecznik.

Reklama

Wskazał, że służby ruchu lotniczego ze względów bezpieczeństwa musiały zmienić kierunek lądowania samolotów w poniedziałek. Po kilku godzinach ruch lotniczy przywrócono do normy. Zmiany te nie skutkowały opóźnieniami.

Jak podała PAŻP w komunikacie, kierunek lądowania musiało zmieć ponad 20 samolotów. W szukaniu drona wzięły udział śmigłowce - policyjny i wojskowy - oraz piesze patrole policji.

Przekazując informację policji, PAŻP po raz pierwszy skorzystała z porozumienia z policją dotyczącego współdziałania w zakresie zapobiegania zagrożeniom w przestrzeni powietrznej.

Przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych dr Maciej Lasek mówił w maju w wywiadzie dla PAP, że rosnąca liczba bezzałogowych statków powietrznych staje się zagrożeniem dla bezpieczeństwa lotów.

Jak mówił Lasek, zderzenie ważącego od kilku do kilkunastu kilogramów drona z samolotem pasażerskim może spowodować poważne kłopoty. Dla porównania, zassanie ptaka, czyli miękkiej materii, przez odrzutowy silnik samolotu pasażerskiego z reguły kończy się wymianą napędu i jego generalnym remontem. Równie groźne są uderzenia w kokpit lub kadłub.

Zderzenie samolotu - zarówno dużego, jak i małego - z wykonanym z twardego tworzywa dronem, może mieć poważniejsze konsekwencje. Tymczasem zdarza się, że bezzałogowce latają w rejonie podejścia do lotnisk, a w sieci pojawiają się filmy z lądującymi samolotami pasażerskim filmowanymi z dronów z góry.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy