Reklama

Reklama

Farmaceuci alarmują: W aptekach brakuje penicyliny

W aptekach brakuje ważnego leku - ostrzegają farmaceuci. - Sezon infekcyjny się rozpoczyna, a w Warszawie w żadnej aptece nie ma penicyliny fenoksymetylowej, leku pierwszego rzutu w przypadku anginy - zwraca uwagę lekarz Paweł Doczekalski, zastępca sekretarza naczelnej rady lekarskiej.

Według przytoczonej przez Pawła Doczekalskiego strony ktomalek.pl, platformy Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia, służącej do sprawdzania dostępności medykamentów w poszczególnych regionach, penicyliny fenoksymetylowej brakuje też w innych dużych miastach, m.in. Katowicach, Krakowie, Gdańsku, Rzeszowie. 

Penicylina. Brakuje leku

Penicylina jest składnikiem wielu antybiotyków, stosowanych m.in. w leczeniu anginy, zapalenia płuc czy zapalenia zatok obocznych nosa. Jak wskazuje portal.abczdrowie.pl, pochodną penicyliny jest amoksycylina, pojawiająca się m.in. w popularnym leku Augmentin. 

Reklama

Więcej o penicylinie przeczytasz w serwisie Interia Zdrowie.

Z ogłoszonej na początku września przez Ministerstwo Zdrowia listy, w Polsce zagrożonych brakiem jest 179 produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy