Reklama

Dzień Matki wśród niedźwiedzi. Rozczulający film z Baligrodu

Troskliwa i opiekuńcza, jak każda mama - w taki sposób najczęściej komentowano wideo, które Kazimierz Nóżka, znany bieszczadzki leśniczy z Baligrodu, zamieścił w mediach społecznościowych w Dniu Matki. Niedźwiedzi jest w Polsce raptem około 110.

Na wyjątkowym nagraniu niedźwiedzica pomaga młodemu wspiąć się na pagórek. Widać wyraźnie, jak matka podpiera niedźwiedziątko pomocną łapą. Niedźwiedzie są jednymi z najbardziej zagrożonych gatunków w Polsce.

Młode zostały sfilmowane głęboko w lesie podczas zabawy. Maluchy mają zapewne kilka miesięcy.

Młode niedźwiedzie przychodzą na świat zazwyczaj w przedziale grudzień-marzec. Przeciętnie rodzi się od jednego do trzech niedźwiadków, które na samym początku są ślepe i nie mają futra. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 2-4 lat i wtedy postanawiają opuścić mamę i rodzeństwo w poszukiwaniu partnera.  

Reklama

Niedawno rozpoczął się okres godowy u niedźwiedzi. Ruja, czyli okres wzmożonego popędu u samic, przypada na okres maj-lipiec. Ciąża trwa od 6 do 9 miesięcy. Młode z jednego miotu mogą pochodzić od różnych samców. 

W Polsce niedźwiedzi jest bardzo mało. Obecnie na wolności przebywa około 110 osobników. Dla porównania zagrożonych wyginięciem rysi jest około 200, a wilków ponad 2 tysiące.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nadleśnictwo baligród | niedźwiedzie | Dzień Matki

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy