Długa fala powodziowa. Najnowsze informacje z Opola

Aleksandra Czurczak

Oprac.: Aleksandra Czurczak

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
155
Udostępnij

Przez Opole przechodzi długa fala powodziowa, ale miasto infrastrukturalnie jest przygotowane na przejście wysokiej wody - zapewniły w czwartek Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Zmniejsza się poziom wód w poszczególnych zbiornikach, prowadzona jest równiez ocena szkód jakie wyrządziła powódź.

Powódź 2024. Opole. Długa fala powodziowa. Najnowsze informacje
Powódź 2024. Opole. Długa fala powodziowa. Najnowsze informacjeMichał MeissnerPAP

W czwartkowym komunikacie gliwicki RZGW przekazał m.in., że w Opolu pracują jazy odrzańskie - ustawione do pozycji bezpiecznej. Założone zostały zamknięcia szandorowe zabezpieczające przed dostaniem się wody do miasta.- Odra zasadniczo mieści się w korycie i międzywalu. Miasto infrastrukturalnie przygotowane jest na przejście wysokiej wody - oceniono w informacji.

Powódź 2024. Opole. Rozszczelnienie wału

W Opolu-Czarnowąsach z powodu rozszczelnienia śluzy wałowej w wale Małej Panwi pojawiło się zagrożenie zalania przepompowni ścieków i miejscowego domu pomocy społecznej. Zagrożenie usuwali pracownicy Wód Polskich i strażacy. W uszczelnianiu wałów pomagali samorządowcy gminy Dobrzeń Wielki.

Ponadto umacniano i uszczelniano wały w newralgicznych punktach na Odrze. Akcje takie były prowadzone m.in. na odcinku Lasaki - Poborszów w miejscowości Koźle-Rogi, gdzie zdecydowano o podniesieniu lewostronnego korpusu obwałowania i wzmocnieniu go na długości ok. 1,6 km i na odcinku Bierawa - Brzeźce, gdzie konieczne było podniesienie prawobrzeżnego wału i jego umocnienie.

Konieczne okazało się też umocnienie lewostronnego wału Odry na odcinku ok. 200 metrów w Naroku, w rejonie stopnia wodnego Chróścice. Podobne działania prowadzono w gminie Dąbrowa.

Powódź 2024. Poruszające zdjęcia z południa Polski

Ulewy, które na dobre zaczęły się 12 września, wywołały potężną powódź na południu kraju. Wielka woda najbardziej dotknęła woj. opolskie, dolnośląskie i śląskie. Na zdjęciach widzimy skalę zniszczeń i ludzkich dramatów.

Powódź 2024. GłuchołazyPAP
Powódź 2024. BardoFilip NaumienkoReporter
Powódź 2024. Kamieniec ZąbkowickiWojciech OkulśnikEast News
Powódź 2024. BardoFilip NaumienkoReporter
Powódź 2024. KłodzkoNewsLubuskiEast News
Powódź 2024. MoszczankaMariusz PrzygodaAgencja FORUM
Powódź 2024. BardoKrzysztof ZatyckiAgencja FORUM
Powódź 2024. NysaKacper Pempel/REUTERSAgencja FORUM
Powódź 2024. Kamieniec ZąbkowickiFilip NaumienkoReporter
Powódź 2024. KłodzkoKrzysztof ZatyckiAgencja FORUM
Powódź 2024. GłuchołazyMariusz PrzygodaAgencja FORUM
Powódź 2024. Most na rzece Biała GłuchołaskaWojciech OkulśnikEast News
Powódź 2024. KłodzkoWojciech Koziol Agencja FORUM
Powódź 2024. PilchowiceTomasz PietrzykAgencja Wyborcza
Powódź 2024. GłuchołazyGrzegorz CelejewskiAgencja Wyborcza
Powódź 2024. Jelenia GóraKacper LochEast News
Powódź 2024. Marklowice GórneMichał DubielReporter
Powódź 2024. ChałupkiMichał MeissnerPAP
Powódź 2024. KłodzkoMaciej KulczyńskiPAP
Powódź 2024. OtmuchówWojciech OkulśnikEast News
Powódź 2024. Ścinawa Piotr DziurmanReporter
Powódź 2024. Kamieniec ZąbkowickiWojciech OkulśnikEast News
Powódź 2024. Kamieniec ZąbkowickiPiotr Michnik Agencja FORUM
Powódź 2024. GłuchołazyMariusz PrzygodaAgencja FORUM

Powódź 2024. Zbiornik Racibórz Dolny. "Sytuacja się stabilizuje"

Cały czas pracuje zbiornik Racibórz Dolny - zgodnie z instrukcją gospodarowania wodą. Poziom wody w zbiorniku samoczynnie obniża się: w czwartek przed południem wynosił ok. 115 mln m sześc. (ok. 62 proc. pojemności).

Zmniejszał się też poziom wód w polderze Buków (26 mln m sześc., ok. 45 proc. pojemności). Oba obiekty działały prawidłowo.

W woj. opolskim stabilizuje się sytuacja na zbiornikach Włodzienin i Krzanowice, z których następuje powolny odpływ wody. Pozostałe zbiorniki wielofunkcyjne na obszarze działania Wód Polskich w Gliwicach zachowują rezerwę powodziową. W gotowości pozostaje podopolski polder Żelazna.

Stabilizuje się też sytuacja w regionie wodnym Małej Wisły, m.in. w czwartek starosta bielski odwołał alarm przeciwpowodziowy i wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe dla gmin: Bestwina, Buczkowice, Czechowice-Dziedzice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka, Szczyrk, Wilamowice i Wilkowice.

Powódź 2024. Interwencje służb w korytach rzek

W rejonie Wisły, Ustronia i Czechowic-Dziedzic pracownicy Wód Polskich usuwają z koryt rzek powalone drzewa i pojawiające się wyrwy w umocnieniach brzegowych.

Interweniowali m.in. w Ustroniu w rejonie ul. Akacjowej, gdzie stwierdzono wyrwy brzegowej w umocnieniach potoku Poniwiec. W Wiśle-Jaworniku wymyty został prawy brzeg potoku Jawornik. Prowadzona jest ocena stanu i inwentaryzacja kolejnych szkód na ciekach w gminie Czechowice-Dziedzice.

Gliwicki RZGW uznał, że w czwartek na obszarze jego działania sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna poprawiała się, z czym wiązało się obniżenie stanów wód w zlewniach rzeki Odry i Wisły. Zapewniono o kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego i prowadzeniu na bieżąco niezbędnych interwencji.

----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Powódź w Polsce: Nie jesteśmy w stanie każdemu pomóc
      Powódź w Polsce: Nie jesteśmy w stanie każdemu pomócinteriaINTERIA.PL
      Przejdź na