"Der Spiegel": NATO chce wzmocnić obecność wojskową w Polsce
"NATO planuje wzmocnienie swej obecności wojskowej w Polsce" - zapowiada tygodnik "Der Spiegel".
Dyskusja na ten temat ma odbyć się podczas spotkania szefów resortów obrony krajów NATO w najbliższy wtorek w Brukseli - czytamy w najnowszym wydaniu niemieckiego magazynu. Rzeczniczka NATO Oana Lungescu powiedziała w niedzielę w Brukseli, że ministrowie obrony Sojuszu dokonają we wtorek przeglądu działań podjętych przez NATO w obliczu rosyjskiej akcji w stosunku do Ukrainy. Zaznaczyła, że może to dotyczyć "wzmocnionych patroli powietrznych nad krajami bałtyckimi, lotów samolotów (elektronicznego rozpoznania) AWACS nad Polską i Rumunią, zwiększenia liczby ćwiczeń i wzmocnienia obecności sił morskich NATO na Bałtyku i Morzu Czarnym".
Ministrowie obrony mają też przedyskutować długoterminowe implikacje kryzysu i zastanowić się nad planem działania przed wrześniowym szczytem w Walii - powiedziała rzeczniczka.
"Der Spiegel" pisze, że wzmocnienie korpusu w Szczecinie ma stanowić symboliczną demonstrację siły wobec Rosji oskarżanej o podsycanie konfliktu na Ukrainie. Polska domaga się wzmocnienia obecności NATO na swoim terytorium od początku kryzysu za swą wschodnią granicą.
Wielonarodowy Korpus Północny-Wschód powstał w 1999 roku. Od kilku lat jest jedną z jednostek Sojuszu Północnoatlantyckiego w Europie - najbardziej wysuniętą na wschód i zarazem największą sojuszniczą jednostką w Polsce. Obecnie w Szczecinie stacjonuje ponad 200 żołnierzy, głównie z Polski, Niemiec i Danii. Cały związek taktyczny składa się z formacji stacjonujących na terenie tych trzech państw.
Jak pisze "Der Spiegel", niemieckie ministerstwo obrony jest otwarte na propozycję, gdyż nie przewiduje ona stałego wzmocnienia wysuniętej na wschód placówki.
Niemiecki resort obrony spodziewa się ponadto, że ministrowie krajów NATO będą naciskali na zwiększenie infrastruktury rozpoznawczej, w tym wykorzystanie większej liczby dronów. Berlin zamierza podjąć decyzję o zakupie rozpoznawczych samolotów bezzałogowych w lecie po przeprowadzeniu szerokiej społecznej dyskusji. Część niemieckiego społeczeństwa uważa zastosowanie dronów za niemoralne i sprzeciwia się wykorzystaniu uzbrojenie tego typu.