Reklama

Reklama

Coraz więcej przypadków ostrego zapalenia wątroby u małych dzieci

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka przyjęło dwoje dzieci, u których zdiagnozowano ostre zapalenie wątroby. Do tej pory nie udało się ustalić, co jest przyczyną choroby. W Polsce potwierdzono już kilka przypadków tej tajemniczej przypadłości. Chorują głównie małe dzieci. - Z komunikatów amerykańskiej Agencji do spraw Kontroli Chorób i ich Zapobieganiu (CDC) wiemy, że na świecie jest już ponad 300 przypadków tajemniczego zapalenia wątroby - powiedział pediatra i konsultant medyczny Fundacji Polsat, profesor Paweł Januszewicz.

Europejskie Centrum Kontroli Chorób informuje, że współpracuje z krajami europejskimi oraz Światową Organizacją Zdrowia i monitoruje rozwój przypadków tej choroby. Większość potwierdzonych przypadków dotyczy dzieci do 5. roku życia. Nie stwierdzono także, aby istniało powiązanie między szczepieniami, a występowaniem ostrego zapalenia wątroby o nieznanym pochodzeniu.Ostre zapalenie wątroby wykrywa się dzięki podwyższonemu poziomowi enzymów wątrobowych, takich jak AST i ALT. Enzymy te mogą wskazywać także na spowodowane tą chorobą uszkodzenia, jak informuje portal Puls Medycyny. Zapaleniu wątroby towarzyszą biegunki, nudności, bóle brzucha. W większości przypadków nie towarzyszy temu podwyższona temperatura ciała. Chore dzieci wymagają hospitalizacji, a w ciężkim przebiegu zapalenia także przeszczepu wątroby. Portal wp.pl przekazuje, że Wielkiej Brytanii wykonano już osiem takich operacji.

Nie ma pewności, co wywołuje tę chorobę

Pediatra i konsultant medyczny Fundacji Polsat, profesor Paweł Januszewicz, przypomniał w rozmowie z Polsat News, że wątroba jest największym organem człowieka. - Bez niej nie można żyć. Wątroba magazynuje energię, usuwa z organizmu toksyny, produkuje niezbędne białka i pomaga w trawieniu pokarmów - dodał.

Reklama

Lekarz przekazał, że wykluczono już hipotezę, aby tą nieznaną przypadłością była żółtaczka pokarmowa (WZW typu A), czy wirusowe zapalenia wątroby (WZW typu B i C).

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus w Chinach. Władze będą "ściśle ograniczały" możliwość wyjazdu z kraju 

- Z komunikatów amerykańskiej Agencji do spraw Kontroli Chorób i ich Zapobieganiu (CDC) wiemy, że na świecie jest już ponad 300 przypadków tajemniczego zapalenia wątroby. Charakteryzuje je gwałtowny przebieg, nudności, odbarwiony stolec i mocz, a także zażółcenie powłok ciała - poinformował pediatra.

Profesor Januszewicz powiedział, że naukowcy mają kilka hipotez na wyjaśnienie tej choroby. - Jedna z nich mówi, że chorobę wywołuje adenowirus F41, który został wyizolowany u połowy z przebadanych dzieci. Ale zwykle zakażenie tym wirusem przebiega łagodnie. Występuje tylko katar i biegunka - zaznaczył pediatra. - Ale niewykluczone, że u mniej odpornych dzieci może uszkodzić wątrobę - dodał.

Lekarz wyjaśnił, że inna hipoteza mówi o zbyt słabej odporności dzieci, u których z tego powodu rozwija się ostre zapalenie wątroby. - Jest jeszcze możliwość, że ostre zapalenie wątroby jest konsekwencją przechorowania koronawirusa - zakończył pediatra.

Profesor Januszewicz wspomniał także, że w przypadku bardzo agresywnego rozwoju choroby jedynym ratunkiem może być przeszczep wątroby. Dodał, że zdarzyły się już przypadki śmiertelne.

Profesor Januszewicz: W Polsce jest małe ryzyko epidemii

- Epidemia koronawirusa nauczyła nas, że warto dbać o higienę. Dystans, dezynfekcja rąk to konieczne zachowania, jeśli chcemy uniknąć rozprzestrzenienia się chorób powodowanych przez wirusy - podkreślił konsultant medyczny Fundacji Polsat. - Choć ryzyko, że w Polsce będzie coraz więcej przypadków tego zapalenia wątroby jest małe - uspokoił.

Profesor zaznaczył, że poznanie przyczyny tej choroby jest wyzwaniem nawet dla najlepszych ośrodków medycznych na całym świecie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy