"Cierpienia młodego Wertera" powieścią epistolarną
Dzieło Goethego to powieść epistolarna, czyli pisana w formie listów. To gatunek, w którym narracja przyporządkowana jest bohaterom. Relacje o świecie przedstawionym prowadzi postać lub większa ilość osób, wymieniając korespondencję.
Pisarz nawiązał więc w swoim dziele do popularnych wówczas konwencji powieści w listach, dodał też fragment pamiętnika bohatera, a siebie samego przedstawił jako wydawcę tych tekstów. Dzięki takiemu zabiegowi prezentowana historia stała się bardziej autentyczna, łatwiej też było twórcy oddać psychikę bohatera - list i pamiętnik to subiektywna wizja świata postaci.
W powieści Goethego Werter pisze listy do przyjaciela, Wilhelma. Wśród nich pojawiają się trzy - adresowane do Lotty i jeden - do Alberta.
Wszystkie te listy są dokładnie datowane, dzięki czemu bieg wydarzeń jest uporządkowany. Bohater bada w nich swoją psychikę, analizuje uczucia, pisze o najintymniejszych sekretach. Korespondencja ta staje się szczegółową analizą motywów postępowania Wertera. Uzupełniona jest w obszerne fragmenty "Pieśni Osjana" oraz tytuły dzieł, nazwiska autorów i elementy z treści lektur. Bohater wypowiada się z ekspresją, kocha, cierpi, raduje się, płacze. Posługuje się też patetycznymi okrzykami, epitetami o charakterze wartościującym, porównaniami, pytaniami retorycznymi, wykrzyknieniami.
W "Cierpieniach młodego Wertera" pojawia się synkretyzm gatunkowy - elementy epickie, fragmenty liryczne i dialogi.
Głównym przykładem powieści epistolarnej, obok dzieła Goethego, jest utwór Jeana Jacquesa Rousseau "Julia, czyli Nowa Heloiza" z 1758 roku. Wcześniej powstały mniej znane dzieła w tym gatunku autorstwa Samuela Richardsona: "Pamela" (1742 rok) i "Klarysa" (1748 rok). Znane są też listy polskich poetów emigracyjnych, choćby Zygmunta Krasińskiego czy Juliusza Słowackiego. Gatunek ów podejmowano także później, ale nie odniósł już tak dużego sukcesu.
Piętnasta część powtórki do matury w kolejny wtorek! A w niej: zestaw zadań z matematyki wraz z komentarzem przygotowanym przez naszego eksperta oraz opracowanie "Dziadów" Adama Mickiewicza oraz "Tanga" Sławomira Mrożka.Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opracowaniach i zestawach zadań z matematyki? Dołącz do nas na Twitterze lub Facebooku. Tam na bieżąco informujemy o nowościach w naszym serwisie maturalnym.