Reklama

Reklama

Braki karetek w Warszawie. Pilne spotkanie z Ministerstwie Zdrowia

Po tym, jak w weekend na ulice Warszawy nie wyjechała część karetek "Meditransu", Ministerstwo Zdrowia zorganizowało pilne spotkanie z ratownikami. O godz. 12 spotka się z nimi wiceminister Waldemar Kraska. Resort uważa, że istnieje problem na linii ratownicy-pracodawca.

Konflikt dotyczy zaproponowanej ratownikom stawki. W piśmie do marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika ratownicy medyczni zwrócili się o odwołanie z funkcji m.in. dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" SP ZOZ w Warszawie, a także zastępcy ds. technicznych.

Spór w "Meditransie". Ratownicy chcą odwołania dyrektora

W piśmie oceniono m.in., że istotą konfliktu między ratownikami a dyrekcją jest brak jakiegokolwiek dialogu.

Ratownicy podają, że dyrektor "Meditransu" zaproponował im stawkę za godzinę niższą niż wynikająca z porozumienia, czyli 40 zł z wliczonym dodatkiem wyjazdowym. W innych stacjach - jak akcentują - po przyznanym dodatku stawka godzinowa jest bliska 60 zł. Część zespołów karetek nie pracowała w weekend - z informacji PAP wynika, że w sobotę nie wyjechało ponad 20 załóg, a w niedzielę - 30.

Reklama

Rzecznik MZ pytany w poniedziałek o sytuację w stolicy i bezpieczeństwo zdrowotne jej mieszkańców odparł, że "rzeczywiście w warszawskim 'Meditransie' jest poważny problem na linii ratownicy-pracodawca".

Problemu tego - jak stwierdził - "chyba nie uda się już rozwiązać bez udziału ministerstwa i zdecydowanej interwencji marszałka województwa, który jest właścicielem Meditransu".

- Zarzewiem tego sporu wydaje się być nieadekwatne wynagrodzenie dla ratowników po przyznanym przez Ministerstwo Zdrowia 30-procentowym dodatku wyjazdowym, który został ustalony w porozumieniu z komitetem protestacyjnym ratowników - przekazał.

Waldemar Kraska spotka się z ratownikami "Meditransu"

Andrusiewicz poinformował, że minister zdrowia w trybie pilnym zwołał spotkanie z ratownikami z Meditransu.

- Rozmowy będzie prowadził już dziś o 12 minister Waldemar Kraska. Musimy szybko rozładować problem powstały, według naszej wiedzy, z winy pracodawcy - stwierdził.

- Zapewniam, że życie i zdrowie warszawiaków nie jest zagrożone. Wojewoda na bieżąco uzupełnia wszystkie braki wynikające z protestu w Meditransie - dodał rzecznik MZ.

Porozumienie z ratownikami

21 września Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych, Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ i ministerstwo zdrowia porozumieli się w kluczowych kwestiach.

Na mocy tego porozumienia minister zdrowia zobowiązał się do zwiększenia od października br. budżetu na zadania ZRM w celu sfinansowania dodatku wyjazdowego. Pracodawcy zaś zobowiązali się do wypłaty od 1 października br. członkom ZRM dodatku wyjazdowego w wysokości 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę albo godzinowej stawki w przypadku umów cywilnoprawnych.

Pracodawcy zobowiązali się również do zapewnienia pracownikom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych stawki za godzinę pracy nie niższej niż 40 zł. Wskazana stawka, jak zaznaczano, nie obejmuje dodatku wyjazdowego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama