Reklama

Andrzej Duda: Jako ludzie wierzący naprawimy Rzeczpospolitą lepiej

W uroczystościach złotego jubileuszu koronacji ikony Matki Bożej Rychwałdzkiej wziął udział prezydent elekt Andrzej Duda. Mszę odprawił kardynał Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosił prymas Wojciech Polak.

"Przed obliczem Matki Bożej Rychwałdzkiej trzeba (...) prosić Boga przez Maryję o naszą odnowę, o nawrócenie naszych umysłów i serc, o to, by sumienie wszystkich się obudziło w duchu solidarności i odpowiedzialności za siebie nawzajem i za to dobro wspólne, którym jest nasza Ojczyzna" - mówił abp Polak w homilii podczas mszy św. odprawionej na Błoniach obok rychwałdzkiego sanktuarium maryjnego.

Źródłem zgody "jedynie chrystusowy krzyż"

Prymas mówił też o konieczności pojednania i zgody. Jak podkreślał, ich źródłem może być "jedynie chrystusowy krzyż". "To właśnie z krzyża rodzi się odwaga, którą czerpali również 50 lat temu, w pamiętnym 1965 r. biskupi polscy, by w braterskim geście wyciągnąć ręce do biskupów niemieckich, przebaczając i prosząc o przebaczenie. Potrzeba nam i dziś tej odwagi płynącej z krzyża" - mówił.

Reklama

Wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus koronowali 18 lipca 1965 r. prymas kard. Stefan Wyszyński i abp Karol Wojtyła. Abp Polak, nawiązując do tego daty, mówił, że wierni powinni spojrzeć na to wydarzenie z wdzięcznością, "by zachować żywą tożsamość i uchwycić w niej inspirującą iskrę".

Podziękowania prezydenta elekta

Uroczystości, którym przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, zgromadziły kilka tysięcy wiernych. Wśród nich był prezydent elekt Andrzej Duda, który otrzymał od franciszkanów kopię ikony Matki Bożej Rychwałdzkiej.

"Dziękuję za ten wspaniały i niezwykły dar, obraz Matki Boskiej Rychwałdzkiej, jeden z najstarszych słynących łaskami wizerunków maryjnych w Polsce" - mówił prezydent elekt, zapewniając, że zabierze go do Pałacu Prezydenckiego.

Duda dziękował również za możliwość pomodlenia się za ojczyznę, o siłę i mądrość. "Tego zawsze potrzeba, jeżeli ktoś chce zrealizować wielkie dzieło (...) naprawy Rzeczypospolitej, które jest przed nami. Wierzę, że jako ludzie wierzący, także dzięki tej modlitwie, zdołamy to zrealizować lepiej, uczciwiej i rzetelniej" - powiedział.

Święty obraz

Podczas uroczystości ikona Matki Bożej Rychwałdzkiej, jako wotum wdzięczności, otrzymała nową suknię i korony, które powstały z ofiar wiernych. W niedzielę poświęcił je prymas. Górale żywieccy złożyli hołd Matce Bożej i prosili o opiekę.

Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku namalowany został na lipowych deskach na początku XVI w. Jak podają franciszkanie z Rychwałdu, wykonany został według reguł końcowego okresu sztuki bizantyjskiej. To dzieło nieznanego artysty. 

Obraz był własnością magnackiej rodziny Grudzińskich z Wielkopolski. W 1640 r. Katarzyna Komorowska wyszła za starostę środzkiego Piotra Samuela Grudzińskiego. Z jego posiadłości przywiozła obraz Matki Bożej i umieściła go w kaplicy swego zamku. W 1644 r. podarowała go kościołowi w Rychwałdzie. Od początku ikonę otaczał kult. Miał związek z licznymi cudami przypisywanymi wstawiennictwu Madonny z Rychwałdu. Powszechnie uważano ją też za patronkę Ziemi Żywieckiej. Sto lat później rozpoczęto budowę nowego kościoła. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Duda

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy