Reklama

Reklama

80 migrantów forsowało polsko-białoruską granicę. Nowe dane SG

Minionej doby na polską z białoruskiej strony usiłowało się przedostać 80 cudzoziemców. To m.in. obywatele Mali, Turcji i Turkmenistanu.

To w ostatnim czasie największa liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy, odnotowana jednego dnia przez polską Straż Graniczną. Szczegółów tych prób w porannej informacji na Twitterze nie podano.

Minionej doby zatrzymano też trzy kolejne osoby podejrzane o pomocnictwo do nielegalnego przekroczenia granicy. To obywatele Rosji, Białorusi i Afganistanu, którzy przewozili łącznie dziewięciu nielegalnych imigrantów pochodzących z Jemenu i Afganistanu.

Sytuacja na granicy Polska-Białoruś

W lipcu i sierpniu polska Straż Graniczna odnotowała po ok. 900 prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią. W tym miesiącu liczba ta została już przekroczona i sięga 950 prób.

Reklama

Po zbudowaniu stalowego ogrodzenia na granicy z Białorusią, prowadzone są jeszcze prace związane z uruchomieniem tzw. bariery elektronicznej. Pierwsze jej kilometry mają być gotowe na przełomie września i października. Pełne uruchomienie systemu złożonego m.in. z sieci detektorów i kamer wraz z Centrum Nadzoru w Białymstoku, do którego będą trafiać sygnały z urządzeń na granicy, planowane jest na listopad-grudzień.

Od 1 lipca obowiązuje w Podlaskiem - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje do końca listopada w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.

Decyzja ma związek z trwającymi pracami przy budowie zabezpieczeń elektronicznych. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy