Szczepienia: Wstrzymane dostawy. Komplikacja akcji szczepień
Realizacja umowy z koncernem Johnson & Johnson (J&J) na dostawę do UE szczepionek przeciw COVID-19 została zawieszona. - Nie jest to dla nas dobra informacja. Mamy nadzieję, że zgodnie z deklaracjami producenta ma ono charakter tymczasowy - powiedział prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Polska sprawdza możliwość wymiany z innymi krajami na szczepionki innych producentów.
- Właściwie od początku sierpnia dostawy szczepionek Johnson & Johnson do nas nie docierają, więc na potrzeby szczepień, między innymi w punktach mobilnych, przeznaczamy dawki, które mieliśmy odłożone w magazynie. Sprawdzamy też możliwość wymiany z innymi krajami na szczepionki innych producentów - dodał prezes RARS.
Realizacja umowy z koncernem Johnson & Johnson (J&J) na dostawę do UE szczepionek przeciw COVID-19 została zawieszona - poinformował w czwartek przedstawiciel Unii Afrykańskiej Strive Masiyiwa. Produkowane w RPA szczepionki miały być wysłane do Europy.
Szczepienia: Dawki J&J zostaną zwrócone
Dawki preparatów J&J, które już trafiły do UE, zostaną zwrócone - oświadczył Masiyiwa na konferencji prasowej zorganizowanej przez instytucję kontroli chorób Unii Afrykańskiej. Koncern J&J dotychczas wysłał niecałe 20 mln dawek do Europy, a do wstrzymania dalszych dostaw doszło częściowo za sprawą interwencji prezydenta RPA Cyrila Ramaphosy i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.
- Takie decyzje nie są dla nas korzystne, ale już nie raz radziliśmy sobie w trudniejszych sytuacjach. Mamy odłożoną rezerwę szczepionek innych producentów, które mogą być wykorzystane w sytuacji zwiększonego zainteresowania szczepieniami wśród Polaków - powiedział prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.
Przyznał, że brak dostaw szczepionek firmy Johnson & Johnson komplikuje akcje szczepień w terenie.
- Biorąc pod uwagę, że jest to szczepionka jednodawkowa, wiele osób w Polsce spontanicznie decyduje się na nią przy okazji wyjazdu wypoczynkowego, festynów czy innych tego rodzaju wydarzeń - powiedział.
Wymiana za inne szczepionki
- Rozpoczęliśmy sprawdzanie możliwości wymiany z innymi krajami na szczepionki innych producentów tak, aby pozyskać dla nas szczepionki Johnson & Johnson - poinformował prezes RARS. Dodał, że operacja ta zapewne trochę potrwa.
W Polsce w pełni zaszczepiono, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, 18 mln 821 tys. 84 osoby - podano w czwartek na stronach rządowych. Wykonano 36 mln 335 tys. 572 szczepienia.
Łącznie do Polski dostarczono 53 mln 910 tys. 230 dawek szczepionki, z czego do punktów trafiło 38 mln 488 tys. 580 z nich.
Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 391 290 dawek. Zgłoszono 14 862 niepożądane odczyny poszczepienne, w większości łagodne.