Protest pilotów LPR przed Ministerstwem Zdrowia. Chodzi o dodatek covidowy
Piloci Lotniczego Pogotowia Ratunkowego szykują protest przed Ministerstwem Zdrowia. Mimo wielomiesięcznych starań wciąż są jedynymi członkami załogi śmigłowca, którzy nie dostają dodatku covidowego. Mimo że walczą z pandemią i są tak samo narażeni na zakażenie jak reszta zespołu. Do Warszawy przyjadą w czwartek 24 czerwca.

Protest organizuje utworzony w kwietniu Związek Zawodowy Pilotów Hems Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, zrzeszający ponad 80 proc. z ok. 120 pilotów LPR w Polsce.
Jak ustaliła Interia, manifestacja planowana jest na godzinę 11 przed budynkiem resortu zdrowia i dotyczyć ma właśnie dodatku covidowego.
O przyznanie świadczenia piloci postulowali jeszcze przed utworzeniem związku zawodowego. Jak podkreślają, należą do personelu medycznego i podobnie jak ratownik czy lekarz, w czasie pandemii podlegają zwiększonemu ryzyku zakażenia. Wskazują, że przy kolejnych falach zakażeń w Polsce pracowali nawet po kilkanaście godzin dziennie, latając do zakażonych, gdy brakowało karetek, czy pomagając w transportowaniu pacjentów z COVID-19 między szpitalami.
Nie wykluczają strajku
"Piloci są zdecydowani wyczerpać wszystkie przysługujące im zgodnie z prawem środki w walce o swoje postulaty, do strajku włącznie" - przekazał na początku czerwca jeden z pilotów LPR, pragnący zachować anonimowość.
Jak wówczas dodał, pierwsze rozmowy w tej sprawie nie przyniosły żadnych rozwiązań i nie przedstawiono pilotom żadnych propozycji.
Od wczoraj czekamy na komentarz resortu zdrowia w tej sprawie.
Ile wynosi dodatek covidowy
Dodatek covidowy to dodatkowe pieniądze dla personelu medycznego walczącego z pandemią. Osobom uprawnionym wypłaca się 100 procent wynagrodzenia zasadniczego. Jednocześnie maksymalna kwota dodatku nie może przekroczyć 15 000 zł.
Otrzymują go osoby zatrudnione w szpitalach II i III poziomu zabezpieczenia covidowego, które (kryteria wymienione poniżej muszą być spełnione łącznie):
- wykonują zawód medyczny,
- uczestniczą w udzielaniu świadczeń zdrowotnych,
- mają bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.
Od 1 listopada dodatek przysługuje także osobom wykonującym:
- zawód medyczny w SOR lub izbach przyjęć, zespołach ratownictwa medycznego, w tym lotniczych zespołach ratownictwa,
- czynności diagnostyki laboratoryjnej w laboratoriach przy szpitalach I, II i III poziomu zabezpieczenia covidowego, z którymi NFZ podpisał umowę na wykonywanie testów w kierunku SARS-CoV-23.
Dodatkowe wynagrodzenie przysługuje pracownikom medycznym zatrudnionym na umowę o pracę lub na umowę cywilno-prawną.