Koronawirus w Polsce. Nowy raport Ministerstwa Zdrowia
O 4321 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce poinformował w czwartek resort zdrowia. To mniej infekcji niż przed tygodniem - odnotowano ich wtedy 4481. Wiadomo też o 20 kolejnych zgonach osób chorych na COVID-19 - to tyle samo, co w raporcie z 4 sierpnia.
Z raportu MZ wynika, że po dodaniu 4321 nowych, zarejestrowanych infekcji SARS-CoV-2, ich ogólny bilans od marca 2020 roku zwiększył się do 6 109 621. Natomiast śmierć 20 osób chorych na COVID-19 - w tym 14 mających schorzenia współistniejące - spowodowała, że suma zgonów wzrosła do 116 737.
3594 wśród nowych zakażeń to ponowne infekcje. Wykonano 12 268 testów na obecność koronawirusa.
Ponad 22,5 mln w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19
Jak wynika z czwartkowych informacji resortu, wyzdrowiały cztery osoby, a od początku epidemii - 5 335 875 zainfekowanych SARS-CoV-2.
Wykonano 55 530 851 szczepień przeciw COVID-19, z czego 35 613 ostatniej doby. W pełni zaszczepionych jest 22 533 219 osób.
Long covid pod okiem ekspertów. Wyróżnili jego trzy odmiany
Osoby, które przestały być zakażone, mogą jednak zmagać się z tzw. długim covidem (long covid). Polega on na utrzymywaniu się powikłań po początkowej infekcji koronawirusem dłużej niż cztery tygodnie, a czasami przez wiele miesięcy. Brytyjscy naukowcy przyjrzeli się temu zjawisku i ustalili, że długi covid występuje w trzech odmianach, cechujących się innymi objawami.
Eksperci z uczelni King's College London (KCL) doszli do wniosku, że do leczenia każdego z rodzajów długiego covidu konieczne jest indywidualne podejście.
W przypadku pierwszego rodzaju long covid doświadcza się objawów neurologicznych, w tym zmęczenia, mgły mózgowej i bólu głowy. Dotykają one tych, którzy zakazili się wirusem w czasie, gdy jego najbardziej rozpowszechnionymi wariantami były Alfa i Delta.
Druga grupa chorujących cierpi na problemy z oddychaniem, w tym ból w klatce piersiowej i duszności, co może wskazywać na uszkodzenie płuc. Objawy te były powszechne wśród zakażonych podczas pierwszej fali pandemii. Natomiast ostatnia, trzecia grupa zmaga się z różnorodnymi objawami, w tym z kołataniem serca, bólem mięśni oraz zmianami skórnymi.
Aby wyciągnąć wnioski dotyczące różnych rodzajów "długiego Covidu", naukowcy przebadali 1459 osób żyjących z tą chorobą, które nadal borykają się z objawami co najmniej 12 tygodni po zakażeniu.