Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Abp Stanisław Gądecki zachęca do szczepień. "Kościół wspiera wszystkich"

"Kościół wspiera wszystkich, którzy podejmują decyzję o zaszczepieniu się" - napisał w oficjalnym oświadczeniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Jak podkreślił, "szczepienia są ważnym narzędziem rozprzestrzeniania się zakażeń". Zdaniem arcybiskupa powinny być one dobrowolne.

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki
Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki/Artur BARBAROWSKI/East News/East News

"Kościół podkreślał najpierw, że wynalezienie szczepionek może być uznane z perspektywy medycyny prewencyjnej za szczególny owoc daru udzielonego człowiekowi przez Boga, któremu nie jest obojętny los człowieka i zagrożenia związane z chorobami, w tym także z chorobami zakaźnymi" - napisał abp Stanisław Gądecki w oświadczeniu dotyczącym szczepień przeciw COVID-19 opublikowanym przez biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Zaznaczył, że "szczepienia przeciw COVID-19 są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń i przez bardzo wiele osób postrzegane są jako nadzieja na możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania społeczeństw".


Podkreślił, że "decyzja o szczepieniu winna uwzględniać wymogi dobra wspólnego, ale szczepienie powinno być dobrowolne".

Odwołując się do Noty Kongregacji Nauki Wiary z 21 grudnia 2020 roku, abp Gądecki napisał, że "szczepienie nie jest, co do zasady, obowiązkiem moralnym".

Papież Franciszek przykładem

Hierarcha zapewnił jednocześnie, że "Kościół będąc w kontakcie z właściwymi służbami medycznymi i sanitarnymi wspiera edukacyjne i informacyjne inicjatywy społeczne i publiczne, których celem jest zwiększenie świadomości wiernych w kwestii szczepień".


Przewodniczący KEP zaznaczył również, że "Kościół wspiera wszystkich, którzy podejmują decyzję o zaszczepieniu się".


"Przykład papieża Franciszka, który nie tylko sam się zaszczepił, ale wielokrotnie apelował o szczepienie się i sprawiedliwą dystrybucję szczepionek do biedniejszych krajów, jest zachętą do szczepienia się dla tych, którym jest bliskie nie tylko dobro własne, ale również dobro wspólne" - napisał abp Gądecki.

Przewodniczący episkopatu zwrócił również uwagę, że szczepienia nie powinny prowadzić do zaniedbania innych elementów ważnych dla ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń SARS-COV-2 oraz leczenia choroby COVID-19, czyli "dbałości o higienę, odpowiedzialności w kontaktach międzyludzkich, dostępności do świadczeń ochrony zdrowia, w tym do skutecznej farmakoterapii, a także rozwijania badań podstawowych i klinicznych ukierunkowanych na lepszą profilaktykę, diagnostykę i leczenie".

W środę odbyło się spotkanie Sekretarza Generalnego KEP bp. Artura Mizińskiego z Ministrem Zdrowia Adamem Niedzielski w kwestii  szczepień.


W ubiegłym tygodniu, podczas wizyty w Lublinie, szef resortu zdrowia zwrócił uwagę, że spada zainteresowanie szczepieniami i jak określił "potrzebny jest nowy impuls". "Autorytet Kościoła mógłby bardzo w tym pomóc" - ocenił. Poinformował jednocześnie, że prowadzone są w tej kwestii rozmowy z przedstawicielami Kościoła, ale nie chciał zdradzać szczegółów.

Apel kard. Nycza

W poniedziałek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz przesłał do wszystkich proboszczów archidiecezji warszawskiej list z prośbą, by zaapelowali do wiernych o szczepienie się - poinformowało we wtorek 6 lipca biuro prasowe archidiecezji. Hierarcha wskazał, że szczepienie jest wyrazem "odpowiedzialności za zdrowie społeczne w duchu piątego przykazania Bożego".



"W związku z trwającą pandemią COVID-19 i brakiem skutecznego lekarstwa Kościół Warszawski apeluje o podejmowanie akcji szczepień dla dobra całej społeczności" - napisał kard. Nycz.


Poinformował, że "przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie, gdzie odbędzie się beatyfikacja Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, otwarto powszechnie dostępny punkt szczepień".

Podziekowania od ministra

Minister zdrowia Adam Niedzielski podziękował we wtorek metropolicie warszawskiemu kard. Kazimierzowi Nyczowi za wsparcie akcji szczepień przeciw COVID-19. W czwartek przekazał również podziękowania przewodniczącemu KEP. 

"Serdecznie dziękuję przewodniczącemu KEP, za bardzo ważny głos kościoła w sprawie szczepień - głos, który dziś jest nam tak bardzo potrzebny" - oświadczył.

Kampania szczepień przeciwko COVID-19 w Stolicy Apostolskiej rozpoczęła się 13 stycznia. Wśród pierwszych osób znalazł się papież Franciszek i jego emerytowany poprzednik Benedykt XVI, o czym 14 stycznia poinformował dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni.


W lutym papież zaapelował o zapewnienie sprawiedliwej dystrybucji szczepionek przeciw koronawirusowi, nie według kryteriów ekonomicznych, lecz przy uwzględnieniu potrzeb wszystkich. W kwestii zdrowia nie może rządzić "logika zysku" - zaznaczył.

Dr Rutkowska w "Gościu Wydarzeń"/Polsat News/Polsat News
PAP

Zobacz także