Egzamin ósmoklasisty 2024. Rozprawka i opowiadanie w ostatnim zadaniu. Jakie tematy?
Uczniowie pisali we wtorek egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Ostatnim i zarazem najważniejszym jego zadaniem było wypracowanie. Zdający mieli możliwość wybrania formy wypowiedzi pisemnej spośród rozprawki i opowiadania na zadany temat. Poniżej przedstawiany zaproponowane przez naszych ekspertów plany takich wypracowań.
Na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego uczniowie mieli do rozwiązania 18 zadań. Odnosiły się one do tekstów zamieszczonych w arkuszu: fragmentu "Kamieni na szaniec" Aleksandra Kamińskiego, fragmentu książki francuskiego filozofa Frédérica Lenoira "O szczęściu. Podróż filozoficzna" i wiersza Czesława Miłosza "Dar".
Cały arkusz CKE egzaminu ósmoklasisty wraz z rozwiązaniami ekspertów dostępny jest tutaj.
Egzamin ósmoklasisty 2024: Wypracowanie na języku polskim
Ostatnim zadaniem było napisanie własnego tekstu - wypracowania na jeden z dwóch zaproponowanych tematów. Jeden z nich to temat o charakterze argumentacyjnym, drugi to temat o charakterze twórczym.
Pierwszy z tematów do wyboru brzmiał: "Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność stwierdzenia, że warto pomagać innym. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego".
Drugi to z kolei: "Bez ciebie nie poradziłbym/poradziłabym sobie w tej sytuacji... Napisz opowiadanie o przygodzie z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, którego pomoc sprawiła, że Wasza przygoda zakończyła się szczęśliwie. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową".
Egzamin ósmoklasisty: Wypracowanie: Rozwiązanie naszego eksperta
Rozwiązanie zaproponowane przez naszego eksperta:
Temat 1: Rozprawka
Wstęp: postawienie tezy, na przykład: warto pomagać innym; zdefiniowanie "pomagania innym" i opowiedzenie o tym, że pomoc może przybierać różne formy
Rozwinięcie:
Przykład 1: Tym, kto pomagał innym, był Skawiński, bohater noweli "Latarnik". Dopóki mężczyzna wywiązywał się ze swoich obowiązków i pomagał społeczności Aspinwall poprzez zapalanie na czas latarni, mógł cieszyć się spokojnym miejscem do życia. Miał schronienie i zapewnione źródła utrzymania. Skawiński korzystał na tym, że pomagał innym, a gdy zapomniał się, czytając "Pana Tadeusza" i stracił pracę, a zatem przestał pomagać innym, został zwolniony. Jednocześnie pozbawiono go środków do życia.
Przykład 2: Marek Winicjusz z powieści "Quo Vadis" był zakochany w Ligii, odkąd tylko ją poznał. Jednak dopóki traktował tę relację egoistycznie, Ligia nie chciała odwzajemnić jego uczucia. Dopiero gdy bohater zaczął myśleć o ludziach dokoła w sposób empatyczny, na przykład o chrześcijanach, a także zaczął się troszczyć o samą Ligię, zrozumiał, czym jest miłość. Gdyby Marek Winicjusz nie niósł pomocy innym ludziom, nie odnalazłby w sobie wrażliwości pozwalającej na przeżywanie miłości w pełni. Wspierając innych, zyskał więc umiejętność kochania.
Zakończenie: powtórzenie (sparafrazowanie) tezy, na przykład: każdy człowiek, który działa na rzecz innych i ich wspiera, może cieszyć się różnego rodzaju korzyściami.
Temat 2: Opowiadanie
Wstęp: podanie czasu i miejsca akcji, zawiązanie akcji - problemu do rozwiązania
Rozwinięcie: napotkanie bohatera lektury obowiązkowej, podanie charakterystyki postaci; zawiązanie się dialogu; punkt kulminacyjny - rozwiązanie problemu
Zakończenie: puenta z wnioskiem, np. pouczeniem czytelników o tym, by byli ostrożni
Bohaterowie z kanonu lektur dobrze pasujący do tematu - radzenia sobie w trudnej sytuacji: Mały Książę (ważna jest dla niego przyjaźń, prawda, uważność), odmieniony Ebenezer Scrooge (nastawiony na pomoc charytatywną, szczodry), odmieniony Winicjusz (nastawiony pokojowo, spokojny)
Egzamin ósmoklasisty 2024: Kiedy kolejne przedmioty? Harmonogram
Egzamin ósmoklasisty 2024 z języka polskiego rozpoczął się we wtorek 14 maja o godzinie 9:00. Na rozwiązanie zadań w arkuszach 226 tys. uczniów miało 120 minut. Egzamin zakończył się o godzinie 11:00.
W środę uczniowie klas VIII pisać będą egzamin pisemny z matematyki, a w czwartek z języka obcego. Zdecydowana większość zdających podejdzie wówczas do testu z języka angielskiego.
Egzaminu ósmoklasisty nie można poprawiać, ale - w przeciwieństwie do matury - nie można go też oblać. Nawet jeśli uczeń nie otrzyma ani jednego punktu z którejkolwiek z jego części, egzamin zostanie uznany za zaliczony i nie trzeba powtarzać VIII klasy.
Egzamin ósmoklasisty 2024: Kiedy wyniki?
Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca. Tego samego dnia uczniowie otrzymają zaświadczenia o zdobytych punktach. Te będą miały wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej.
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest obowiązkowe. To warunek ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu, będzie go pisał w terminie dodatkowym - w dniach 10-12 czerwca.
---
Wszystkie najważniejsze informacje wraz z rozwiązaniami egzaminów tuż po ich zakończeniu znajdziesz w raporcie specjalnym "Egzamin ósmoklasisty 2024".
Starszych uczniów zapraszamy z kolei do raportu dotyczącego Matury 2024, gdzie również publikowane będą najważniejsze informacje i opracowane arkusze CKE.