Egzamin ósmoklasisty 2024. Jak przebiega rekrutacja do szkół ponadpodstawowych?
Uczniowie w całej Polsce przystąpią do egzaminu ósmoklasisty 2024, na który składają się testy z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Wielu z nich liczy na dobre wyniki, które pozwolą na dostanie się do wymarzonych szkół ponadpodstawowych. Jak przebiega rekrutacja i kiedy konkretnie startuje? Odpowiadamy.
Egzamin ósmoklasisty 2024 odbywa się w terminie od 14 do 16 maja. Osoby, które z powodu szczególnych przyczyn losowych lub zdrowotnych nie będą mogły napisać testów w terminie głównym, będą musiały podejść do egzaminu w terminie dodatkowym, który został ustalony na 10-12 czerwca.
We wtorek pierwszy egzamin - język polski. O godzinie 13:00 w Interii opublikujemy arkusz CKE i rozwiązania zaproponowane przez naszego eksperta. Więcej na ten temat w naszym raporcie specjalnym - egzamin ósmoklasisty 2024.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone i przekazane szkołom 3 lipca 2024 roku. Wówczas uczniowie będą mogli odebrać zaświadczenia o uzyskanych wynikach, które okażą się niezbędne przy rekrutacji do poszczególnych szkół ponadpodstawowych.
Egzamin ósmoklasisty 2024. Co wypływa na wynik?
Uczniowie przystępujący do egzaminu ósmoklasisty zwykle mają nadzieję na uzyskanie jak najlepszych wyników, gdyż przekładają się one na punkty brane pod uwagę przy rekrutacji do danej szkoły ponadpodstawowej.
Im lepszy wynik z egzaminu ósmoklasisty, tym większa szansa na dostanie się do wymarzonej placówki. Rozporządzenie ministra edukacji i nauki z 18 listopada 2022 roku w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów określa zasady przeliczania wyników z egzaminu ósmoklasisty na punkty.
Jeśli chodzi o język polski i matematykę, to uzyskany wynik procentowy mnoży się przez 0,35. Z kolei wynik z języka obcego nowożytnego mnoży się przez 0,3. Oznacza to, że z egzaminu ósmoklasisty można uzyskać maksymalnie 100 punktów (po 35 punktów z języka polskiego i z matematyki oraz 30 punktów z języka obcego nowożytnego).
Egzamin ósmoklasisty 2024. Jak przebiega rekrutacja do szkół ponadpodstawowych?
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych rusza mniej więcej w połowie maja. Dokładna data zależy od konkretnego regionu Polski. Kandydaci będą mogli wybrać trzy szkoły, w których wezmą udział w rekrutacji. Niezbędne okaże się złożenie wniosku, a w późniejszym czasie (po publikacji wyników egzaminu ósmoklasisty) uzupełnienie go o zaświadczenie o uzyskanym wyniku oraz świadectwo szkolne.
Na podstawie tych dokumentów zostanie obliczona liczba punktów, od której będzie zależeć przyjęcie kandydata do danej szkoły. Maksymalnie można uzyskać 200 punktów. Jak już zostało wcześniej wspomniane – z egzaminu ósmoklasisty można otrzymać maksymalnie 100 punktów.
W rekrutacji do szkół ponadpodstawowych bierze się również pod uwagę stopnie uzyskane z poszczególnych przedmiotów. Mowa tu o ocenach z języka polskiego, matematyki oraz dwóch innych przedmiotach, które dana placówka uwzględnia w rekrutacji. Maksymalna liczba punktów, którą można otrzymać za stopnie to 72 (po 18 punktów za każdy przedmiot, jeśli uczeń uzyskał z niego ocenę celującą). Kandydaci mogą uzyskać dodatkowe punkty, jeśli mieli świadectwo z czerwonym paskiem, brali udział w konkursach przedmiotowych i interdyscyplinarnych bądź uczestniczyli w aktywnościach społecznych lub wolontariacie.
Niektóre szkoły przeprowadzają również testy sprawności fizycznej lub sprawdziany uzdolnień kierunkowych i kompetencji językowych, które również mają wpływ na decyzję o dostaniu się do danej placówki. Lista zakwalifikowanych kandydatów jest zwykle publikowana w lipcu.
Uczniowie, którzy nie dostaną się do wymarzonych szkół będą mogą złożyć odwołanie lub wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej.