Egzamin ósmoklasisty 2023. Pierwszy tak poważny test dla ponad 500 tys. uczniów
Dzisiaj język polski, w środę matematyka, a na koniec język obcy - tak rysuje się plan na egzamin ósmoklasisty 2023. W całej Polsce do egzaminu zostało zgłoszonych ponad 502 tys. uczniów klas ósmych. Ciekawi, z czym się zmierzą? O godz. 13 w Interii będziemy publikowali arkusze CKE i proponowane odpowiedzi z języka polskiego.
Język polski - jak co roku to od tego przedmiotu rozpoczyna się egzamin ósmoklasisty. Dzisiaj o godz. 9:00 uczniowie klas ósmych otrzymali arkusze egzaminacyjne CKE i rozpoczęli ich rozwiązywanie. Egzamin ósmoklasisty z polskiego potrwa 120 minut.
Polski na egzaminie ósmoklasisty 2023. Arkusze CKE i odpowiedzi u nas
W przypadku egzaminu z polskiego zdający mogą wnieść na salę pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem. Warto na wszelki wypadek wziąć ze sobą dwa długopisy, gdyby jeden z nich odmówił posłuszeństwa. Uczniowie mogą też zabrać butelkę wody.
Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań na egzaminie z polskiego można zdobyć łącznie 45 punktów. W pierwszej części arkusza CKE znajdą się zadania oparte na dwóch tekstach, druga część to wypracowanie na jeden z dwóch zadanych tematów.
"W zadaniach egzaminacyjnych szczególny nacisk zostanie położony na sprawdzanie umiejętności związanych z argumentowaniem, wnioskowaniem, formułowaniem opinii. Udzielenie poprawnej odpowiedzi będzie wymagało również kompetencji literackich (np. rozumienia sensu utworów), kulturowych (np. interpretacji plakatu), językowych (np. świadomego korzystania z różnych środków językowych)" - zaznacza CKE. W arkuszu egzaminacyjnym CKE znajdą się także zadania sprawdzające znajomość treści i problematyki lektur obowiązkowych.
Czy egzamin ósmoklasisty 2023 z polskiego okaże się bułką z masłem? Śledzicie Interię, a szybko się o tym przekonacie. Już o 13:00 opublikujemy arkusz CKE: egzamin ósmoklasisty 2023 -język polski wraz z proponowanymi odpowiedziami.
Egzamin ósmoklasisty 2023. Matematyka na "drugi ogień"
W środę odbędzie się egzamin z matematyki. Rozpocznie się o godzinie 9:00 i potrwa równe 100 minut (w przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków czas może zostać wydłużony o 50 minut). Jak podaje CKE, w arkusz znajdzie się od 19 do 23 zadań. Za poprawne rozwiązanie wszystkich będzie można uzyskać maksymalnie 25 punktów.
Co można zabrać na egzamin ósmoklasisty z matematyki 2023? Zgodnie z wytycznymi CKE: pióro lub długopis z czarnym atramentem i linijkę.
W przeciwieństwie do maturzystów ósmoklasiści nie mogą korzystać z kalkulatorów. Do sali egzaminacyjnej nie można również wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych, jak np. telefon komórkowy, smartwatch. Jak zapowiada CKE, złamanie tej zasady będzie każdorazowo skutkować unieważnieniem egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu.
Angielski najpopularniejszy na egzaminie ósmoklasisty 2023
Trzeciego dnia w sesji egzaminu ósmoklasisty 2023 przyjdzie czas na język obcy nowożytny. Sprawdzian rozpocznie się tak samo jak w poprzednie dni o godz. 9:00 i potrwa 90 minut.
"Największa grupa ósmoklasistów - bo aż 97,8 proc. zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 1,9 proc. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,3 proc. ósmoklasistów" - wylicza Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Minister Czarnek do ósmoklasistów: Przed wami ważne dni
Do ósmoklasistów zwrócił się minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. - Przed Wami bardzo ważne dni. Jesteśmy przekonani, że praca wykonana przez Was do tej pory w szkołach podstawowych, przyniesie Wam znakomite rezultaty. Powodzenia na egzaminie ósmoklasisty" - powiedział w nagraniu zamieszczonym na Twitterze skierowanym do uczniów, którzy zdają egzaminy ósmoklasistów.
Egzamin ósmoklasisty 2023. Kiedy wyniki?
W całym kraju egzamin ósmoklasistów zdaje dzisiaj ponad 502 tys. uczniów z ponad 12 tys. szkół podstawowych. W ciągu trzech dni rozwiążą zadania w ponad 1 508 tys. arkuszy CKE.
Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przesłane do szkół przez właściwą okręgową komisję egzaminacyjną. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie klas XVIII. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 6 lipca.
Egzamin ósmoklasisty. Czy można nie zdać?
Bez obaw. Egzaminu ósmoklasisty 2023 nie można nie zdać - nie ma określonego progu zdawalności. Warto jednak postarać się o jak najlepszy wynik. Będzie on, obok ocen na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, kryterium branym pod uwagę przy rekrutacji do liceów, techników i szkół branżowych.
Jak przeliczane są punkty za egzamin ósmoklasisty 2023 podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych? Szczegóły znajdziesz tutaj
Pamiętajcie jednak, że przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej.