Reklama

Reklama

Węgry: Naukowcy potwierdzają, że psy potrafią odróżnić języki

Naukowcy na Węgrzech potwierdzili: psi mózg jest w stanie odróżniać języki. Badacze odtwarzali grupie czworonogów fragmenty "Małego księcia" Antoine’a Saint-Exupery’ego po węgiersku i hiszpańsku. Wzory reakcji mózgowej na oba języki w korze słuchowej zwierząt różniły się od siebie.

O wynikach badań poinformowała w czwartek agencja MTI. Badanie przeprowadziła grupa naukowców z Uniwersytetu Loranda Eoetvoesa (ELTE) w Budapeszcie, z Laurą V. Cuaya, opiekunką Kun-kuna na czele. 18 psów, w tym jej własnego, nauczono leżeć bez ruchu podczas badania rezonansem magnetycznym. Wcześniej każdy z psów słyszał od swojego opiekunka tylko jeden język: węgierski lub hiszpański.

Okazało się, że wzory reakcji mózgowej na oba języki w korze słuchowej psów różniły się od siebie. Przy tym im starszy był pies, tym łatwiej jego mózg odróżniał dwa języki.

Reklama

Psy uczą się brzmienia języka swoich opiekunów

- Każdy język ma swoją charakterystykę dźwiękową. Wyniki badania pokazują, że psy podczas swego życia coraz lepiej uczą się, jak brzmi język ich właściciela - powiedział współautor badania Raul Hernandez-Perez.

Jak zaznaczył kierownik grupy badań neuroetologicznych z ELTE Attila Andras, wciąż nie wiadomo jednak, czy umiejętność odróżniania języków przez psy wynika ze zmian w ich mózgu, spowodowanych słuchaniem człowieka przez tysiące lat, czy też może podobną zdolność mają również inne gatunki zwierząt. - Aby odpowiedzieć na to pytanie, konieczne są dalsze eksperymenty - zaznaczył.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy