Najstarszy leniwiec świata nie żyje. Trafił do Księgi rekordów Guinnessa

Maja Sokołowska

Oprac.: Maja Sokołowska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Najstarszy leniwiec na świecie zmarł w niemieckim zoo w Krefeld w Nadrenii Północnej-Westfalii - poinformowała dyrekcja ogrodu zoologicznego. Jan - bo tak się nazywał - miał 54 lata. Pozostawił po sobie 22 potomków.

Zmarł najstarszy leniwiec na świecie. Miał 54 lata
Zmarł najstarszy leniwiec na świecie. Miał 54 lataZoo Krefeld / Facebookpixabay.com

"Dla jego opiekunów pożegnanie się z nim było bardzo trudne, ponieważ niektórzy z nich znali go i opiekowali się nim przez ponad 25 lat" - przekazano w oświadczeniu wydanym przez zoo. Poinformowano w nim, że Jan zmarł ze starości w ubiegłym tygodniu.

Zwierzę urodziło się na wolności w 1969 roku. 17 lat później przybyło do Niemiec, gdzie trochę czasu spędziło w hamburskim Ogrodzie Zoologicznym Hagenbecka, a następnie zostało przeniesione do Krefeld, gdzie żyło przez kolejne 38 lat.

Niemcy. Zmarł najstarszy leniwiec na świecie. Miał 54 lata

Po raz pierwszy Jan zdobył sławę w 2021 roku, gdy został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa jako "najstarszy leniwiec pozostający pod opieką człowieka". Co warte przypomnienie, wcześniej ten tytuł należał do Pauli - leniwca, który mieszkał w innym niemieckim zoo, w mieście Halle.

Dyrekcja ogrodu zoologicznego w Krefeld zaznaczyła, że Jan był wyjątkowym leniwcem - nie tylko ze względu na swój wiek, ale także z powodu dużej liczby potomstwa.

Był on ojcem aż 22 leniwców, które spłodził z dwiema samicami Lolitą i Trine. 22-letnia Trine jest matką ostatniego potomka Jana. Najmłodszy leniwiec tej pary, samiec, przyszedł na świat w marcu 2024 roku.

Leniwiec dwupalczasty to zagrożony gatunek

Leniwce to zwierzęta roślinożerne, które występują w lasach równikowych Ameryki Południowej i Środkowej. To samotnicy, za wyjątkiem samic opiekujących się młodymi. Niestety, ze względu na wycinkę brazylijskich lasów równikowych gatunek zagrożony jest wyginięciem.

Jak wskazuje nazwa, te zwierzęta wiodą spokojny, nadrzewny tryb życia. Ich aktywność przypada na noc, prowadząc mało aktywny tryb życia. Aż 45 proc. czasu zwierzęta poświęcają na spanie. Są uznawane za najpowolniejsze z dużych ssaków. W ciągu minuty pokonują zaledwie trzy metry.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Szef MSZ: Białorusini wcale nie chcą umierać za PutinaPolsat News
PAP/INTERIA.PL
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na