Reklama

Reklama

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2022 roku. Jakie są ich znaczenia i skąd pochodzą?

Z danych rządowych opublikowanych w sierpniu tego roku wynika, że najpopularniejszymi męskimi imionami są kolejno: Antoni, Jan, Aleksander, Franciszek, Nikodem. W przypadku imion żeńskich dziewczynkom urodzonym w 2022 roku rodzice najczęściej nadają następujące imiona: Zofia, Zuzanna, Hanna, Maja i Laura. Niektóre z tych imion cieszą się popularnością od wielu lat, inne zaś zyskują uznanie wśród rodziców, stając się nowym trendem. Jakie znaczenie kryją te imiona i jakie cechy każde z nich reprezentuje?

Top 5 imion męskich: 

1. Antoni 

Korzeni imienia Antoni można doszukiwać się w języku łacińskim, a także greckim. Według jednych źródeł imię pochodzi od rzymskiego nazwiska rodowego Antoniuszy. Inni twierdzą, że imię Antoni wywodzi się z języka greckiego, a dokładniej od Antona, syna Herkulesa. Słowo to tłumaczone jest jako wspaniały, doskonały, a także wybitny. Imię Antoni skrywa wiele cech i znaczeń. Osoby o tym imieniu cechują się solidnością, rozsądkiem, ambicją oraz cierpliwością. 

2. Jan

Imię Jan wywodzi się z języka hebrajskiego i pochodzi od dwóch słów - Jehu, czyli Jahwe oraz channah, oznaczającego łaskę. W wolnym tłumaczeniu Jan to osoba, ciesząca się bożą łaską. Jana cechuje sumienność, poczucie sprawiedliwości oraz uczciwość. Za tym imieniem kryje się również szczerość i chęć niesienia pomocy. Jan może być nieco uparty, jednak wraz z jego wytrwałością, upór może być cechą pozytywną, która daje mu determinację do realizowania celów.

Reklama

3. Aleksander

Aleksander to imię pochodzenia greckiego. Słowo Aleksandros składa się z dwóch członów - alekso oraz andros. Alekso, dosłownie oznacza frazę "odpieram atak" lub "bronię się", natomiast słowo andros tłumaczy się jako męża lub mężczyznę. W takim rozumieniu imię Aleksander oznacza obrońcę ludzi, a dokładniej mężów, czy też wojowników. W oparciu o genezę imienia współcześnie Aleksander to osoba wytrwała, troskliwa, o wielkim harcie ducha.

4. Franciszek

Pochodzenie imienia Franciszek nie jest zupełnie jasne. Niektóre źródła donoszą, że Franciszek wywodzi się z języka germańskiego, w którym słowo frank oznacza człowieka wolnego. Istnieją również przypuszczenia, że imię to ma swoje korzenie w języku włoskim, w którym zwrot francesco oznacza Francuza lub Francuzika. Takie właśnie przezwisko nadano Franciszkowi z Asyżu. Za imieniem kryją się cechy takie jak: odpowiedzialność, bezkonfliktowość i solidność. Franciszek to osoba o wielkim sercu, która zawsze wyciągnie pomocną dłoń do drugiej osoby.

5. Nikodem

Nikodem, czyli "ten, który zwycięża dla ludu". W języku greckim Nike oznacza zwycięstwo, natomiast słowo demos - lud. Nikodem to osoba pełna energii, charakteryzująca się charyzmą i pewnością siebie. Jest on towarzyski, doskonale czuje się w gronie przyjaciół, ponadto lubi być w centrum uwagi, jest wesoły i ciekawy świata. 

Top 5 imion żeńskich:

1. Zofia 

Imię Zofia pochodzi od greckiego słowa sophia oznaczającego mądrość. Współcześnie Zofia to  kobieta uczciwa, mądra i rozsądna, która ma cechy doskonałej przywódczyni. Zofia jest również osobą wrażliwą i pomocną, a nieugiętość i pracowitość pomagają jej w osiąganiu wyznaczonych celów.

2. Zuzanna

To ponadczasowe imię, które od wielu lat zajmuje pozycję liderki w rankingu najpopularniejszych imion dla dziewczynek. Pochodzi ono z języka hebrajskiego, a dokładniej od słowa szoszannah, które oznacza lilię. Dobrą sławę tego imienia przyniosła postać biblijnej Zuzanny, symbolizująca czystość i niewinność. Współczesna Zuzanna to osoba subtelna, sumienna i lojalna.

3. Hanna 

Również imię Hanna pochodzi z hebrajskiego. W tym języku Hanna oznacza łaskę lub wdzięk, dlatego imię to można tłumaczyć jako "kobieta pełna wdzięku". Osoby o imieniu Hanna często mają artystyczną duszę i doskonale spełniają się w sztuce. Hanna ma łagodne usposobienie oraz kieruje się uczuciami i intuicją.

4. Maja

Imię Maja ma niejednoznaczne pochodzenie. Jego genezę można odnaleźć zarówno w mitologii rzymskiej, jak i greckiej. Rzymska bogini Maja była patronką rozkwitu, wiosny, a także pomyślności. Z kolei w mitologii greckiej, Maja będąca matką Hermesa oraz kochanką Zeusa była najstarszą z Plejad nimfą. Dziś Maja oznacza osobę ambitną, energiczną i pracowitą. Kobiety o tym imieniu są doskonałymi dyplomatkami. 

5. Laura

Laura to imię pochodzenia łacińskiego, które wywodzi się od słowa oznaczającego wawrzyn zwany też laurem. Innym znaczeniem tego imienia jest "kobieta pochodząca ze starożytnego miasta Laurentium". Laura jest osobą ciepłą i pełną wewnętrznego spokoju. Jest pragmatyczna i ma racjonalne podejście do życia. Jednocześnie lubi być w centrum uwagi i pozwala sobie na odrobinę szaleństwa.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy