Leśnik aż ściszył głos. Ostrzega przed takimi śladami w lesie

Oprac.: Marcin Gościński

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
222
Udostępnij

Zimowy sen niedźwiedzi nie jest tak mocny, jak mogłoby się wydawać. Ponadto tego wielkiego ssaka może zbudzić nawet drobny odgłos. Co robić, gdy się spotka jego ślady? Jak bezpiecznie oddalić się od zwierzęcia? Sprawdź nasze porady.

Ślady niedźwiedzia znalezione w lesie. Leśnik aż ściszył głos
Ślady niedźwiedzia znalezione w lesie. Leśnik aż ściszył głos123RF/PICSEL

Zgodnie z informacjami WWF populacja niedźwiedzi w Polsce sięga liczby 110. Jest to największy drapieżnik lądowy zamieszkujący Polskę i Europę. Niedźwiedź brunatny - Ursus arctos - zamieszkuje w naszym kraju 5 ostoi, czyli obszarów występowania. Zarówno zwierzę, jak i człowiek unikają bezpośrednich spotkań.

Niedźwiedzie spędzają zimę w gawrach. Jest to określenie legowisk zwierząt. Niedźwiedzie zapadają w sen zimowy w: jaskiniach, wypróchniałych pniach drzew, gęstych młodnikach czy wykrotach. W trakcie zimowego snu spada temperatura ciała zwierzęcia, a także obniża się tempo oddechu i puls. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze niedźwiedzie zapadają w zimowy sen i mogą również się z niego wybudzić.

Ślady niedźwiedzia w lesie? Leśnik ostrzega

W ostatnim czasie dużą popularność w sieci zyskało nagranie znanych leśników - Marcina Scelina i widocznego na wideo Kazimierza Nóżki. Umieszczone na profilu Lasów Państwowych wideo przedstawia ślady niedźwiedzia wędrującego po kniejach lasów w Nadleśnictwie Baligród.

"Pamiętajcie, że jeżeli spotkacie takie świeże, bardzo świeże tropy - zróbcie zdjęcie i oddalcie się z tego miejsca. Bo wydawać by się mogło, że poszedł gdzieś hen daleko, a może być tak, że jest w niewielkiej odległości od nas i obserwuje nas. Nie przeszkadzajmy mu. Oddalmy się z miejsca - dla naszego bezpieczeństwa" - radzi w nagraniu Kazimierz Nóżka.

Te słowa najlepiej opisują to, jak trzeba się zachować, kiedy zobaczy się ślady niedźwiedzia. Dobrze wiedzieć, że zwierzęta są z reguły samotnikami. W grupach można jedynie spotkać samicę z młodymi lub samca i samicę w trakcie niedługiej rui. Kiedy nie ma odwrotu i spotkało się niedźwiedzia, trzeba zachowywać się w odpowiedni sposób, żeby uniknąć niebezpieczeństwa.

Zastosuj się do słów dziecięcej piosenki

W często nuconej dzieciom piosence "Stary niedźwiedź mocno śpi" możemy usłyszeć słowa "my się go boimy, na palcach chodzimy". Jest w nich skuteczna rada na to, jak nie rozdrażnić zwierzęcia mieszkającego w polskich lasach. Niedźwiedzie mają znakomite zmysły węchu i słuchu. Głośniejsze zachowanie w trakcie zimy może wybudzić je ze snu i skierować uwagę na turystów poruszających się szlakiem.

Bycie głośnym nie jest jednak zupełnie niewskazane. Wybierając się na tereny, które zamieszkują niedźwiedzie, warto zorganizować wypad grupowy. Takie wycieczki są głośniejsze i łatwiejsze w namierzeniu przez ssaka i uniknięciu bezpośredniego spotkania.

Jedzenie w plecaku może sprowadzić zagrożenie

Niedźwiedzie bardzo dobrze widzą i dokładnie słyszą. Jednak najbardziej wyostrzony jest zmysł węchu. Jeśli będziesz poruszał się po szlaku z odkrytym jedzeniem, to wraz ze sprzyjającym wiatrem, ssak od razu wyczuje, że pożywienie jest w jego pobliżu. 

Dlatego warto dbać o odpowiednie przechowywanie jedzenia, najlepiej w szczelnym opakowaniu, a także nie śmiecić. Pozostawione odpady mogą przyciągnąć drapieżnika.

Bezpośrednie spotkanie z niedźwiedziem - co robić?

Jeśli wszelkie środki ostrożności zawiodły i doszło do bezpośredniego spotkania z niedźwiedziem, trzeba wiedzieć, co robić. Po pierwsze, należy być spokojnym, stanąć w miejscu oraz machać rękoma i mówić zwykłym tonem. Dzięki temu ssak dowie się, że ma do czynienia z człowiekiem. Jeśli niedźwiedź będzie stał spokojnie, odwróć się i oddal się z miejsca standardowym krokiem. Gdy zacznie za tobą podążać, zatrzymaj się.

Zwierzę w biegu może osiągnąć prędkość nawet 60 km/h, co sprawia, że jest znacznie szybsze od człowieka. Kiedy zobaczy uciekającą osobę, uzna ją za potencjalną ofiarę. Dlatego, jeśli zaczniesz się oddalać, a niedźwiedź dalej będzie za tobą szedł, ponów tę samą procedurę - stań, machaj rękoma i mów zdecydowanym głosem. Możesz też zacząć stukać kijem o drzewo. Unikaj stosowania piskliwego głosu lub odgłosów wydawanych przez zwierzęta.

Gdy niedźwiedź pomimo tych sygnałów zbliży się do ciebie, połóż się na ziemi, przyjmując pozycję płodu i schowaj głowę między kolana, obejmując nogi. Z reguły niedźwiedź uzna cię za niegroźne stworzenie i się oddali. Gdy zacznie to robić, poczekaj, aż całkowicie zniknie z pola widzenia i słuchu. W innym przypadku może dojść do ataku.

Czytaj również:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Wydarzenia": Rośnie kradzież drewna w lasach. Niektórych złodziei udaje się złapać dzięki kamerom
      "Wydarzenia": Rośnie kradzież drewna w lasach. Niektórych złodziei udaje się złapać dzięki kameromPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      152
      Super
      relevant
      32
      Hahaha
      haha
      20
      Szok
      shock
      9
      Smutny
      sad
      6
      Zły
      angry
      3
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      222
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na