Reklama

Reklama

Kim był Michiaki Takahashi? Uratował zdrowie milionom dzieci. Dziś specjalne Google Doodle

Dziś specjalne Google Doodle w popularnej wyszukiwarce. 17 lutego przypada bowiem 94. rocznica urodzin doktora Michiakia Takahashiego, japońskiego wirusologa, który opracował szczepionkę przeciw ospie wietrznej. Z tej okazji w Google pojawił się specjalny wizerunek Michiakia Takahashiego, zaprojektowany przez japońskiego artystę Tatsuro Kiuchi.

Kim był Michiaki Takahashi?

Doktor Michiaki Takahashi urodził się 17 lutego 1928 roku w Osace w Japonii. W 1954 roku ukończył wydział medyczny na Uniwersytecie w Osace zdobywając tytuł doktora medycyny. Pięć lat później otrzymał specjalizację z wirusologii ospy wietrznej.

Po ukończeniu studiów badał wirusy polio i odry. W latach 1963-65 Michiaki Takahashi studiował w Baylor College of Medicine w Teksasie oraz na Temple University w Pensylwanii.

Michiaki Takahashi i szczepionka przeciw ospie wietrznej

Michiaki Takahashi jest najbardziej znany ze swoich prac nad szczepionką przeciw ospie wietrznej. Badania kliniczne rozpoczął w 1971 roku, a bezpośrednią motywacją do podjęcia tematu była choroba jego najstarszego syna Teruyuki.

Reklama

Prace nad szczepionką Michiaki Takahashi kontynuował przez dwa lata. W 1984 roku preparat został uznany przez WHO za najbardziej odpowiednią szczepionkę przeciw ospie wietrznej, a w 1986 roku japońskie Ministerstwo Zdrowia zaaprobowało ją do praktycznego użycia.

Michiaki Takahashi pomógł ratować zdrowie milionów dzieci

Bardzo szybko szczepionka opracowana przez Michiakia Takahashiego została zastosowana w wielu krajach na całym świecie ratując zdrowie milionów dzieci. Preparat pomaga zapobiegać ciężkim przypadkom ospy wietrznej oraz jej transmisji.  

W 1994 roku Michiaki Takahashi objął stanowisko dyrektora Grupy Badawczej ds. Chorób Mikrobiologicznych na Uniwersytecie w Osace. Piastował je do emerytury.

Michiaki Takahashi zmarł 16 grudnia 2013 roku z powodu choroby serca.

Michiaki Takahashi i Google Doodle

Dzisiejsze Google Doodle poświęcone japońskiemu wirusologowi zaprojektował Tatsuro Kiuchi, który przyznał, że zanim Google zwróciło się do niego z propozycją opracowania rysunków, nie wiedział kim był Michiaki Takahashi.

Poprzez swoje Google Doodle artysta chciał "przekazać wiadomość, że szczepionki pomagają zwalczać choroby i zmieniać świat". 

Reklama

Reklama

Reklama