Jedyna taka wieś w Polsce. Do punktu widokowego prowadzi stromy podjazd
Co może być lepsze od wyjazdu w Bieszczady? Lot nad Bieszczadami. Widok z lotu ptaka na bujną zieleń Pogórza Przemyskiego i zalesione bieszczadzkie szczyty to świetny pomysł na weekend. Jest w Polsce taka wieś, w której to zrealizujesz.

Bezmiechowa Górna, malowniczo położono w powiecie leskim w pobliżu Bieszczad, oferuje zachwycające krajobrazy i bliskość natury. Jej chlubą i zarazem największą atrakcją jest Góra Szybowcowa, na której działa lotnisko szybowcowe Politechniki Rzeszowskiej. To miejsce przyciąga miłośników szybownictwa i paralotniarstwa z całej Polski. Tradycje szybownicze Bezmiechowej sięgają czasów dwudziestolecia międzywojennego. Zapoczątkowali je studenci Politechniki Lwowskiej, którzy wykorzystali świetne warunki terenowe.
Bezmiechowa Górna. Historia
Bogata historia samej wsi ma swoje początki już w średniowieczu. Miejscowość należała kiedyś do szlachty i była zamieszkiwana przez różne grupy etniczne, w tym Bojków. W XIX wieku jej właścicielami stała się rodzina Kieszkowskich. W 1845 roku przeszła w ręce Wacława hrabiego Lazansky'ego i jego żony Marii z Gniewoszów, a następnie rodziny baronów Beess. Pod koniec stulecia włodarzem Bezmiechowej stał się Stanisław Czerkawski.
Dwór Czerkawskich przetrwał aż do zakończenia II wojny światowej. Po 1945 roku w Bezmiechowej nastąpiły znaczne zmiany demograficzne, a miejscowość stała się ośrodkiem turystyki i szybownictwa.
Obecnie Szybowisko Bezmiechowa to jeden z najlepszych punktów widokowych w Bieszczadach. Docenią je nie tylko fani podniebnych przygód, ale też turyści zainteresowani podziwianiem bieszczadzkiej panoramy. Liczne szlaki piesze i rowerowe prowadzące przez malownicze wzgórza i lasy ucieszą przyjezdnych szukających aktywnego odpoczynku.
Jak dojechać do Bezmiechowej Górnej?
Szybowisko znajduje się dokładnie na szczycie widokowym w Górach Słonnych. Aby dotrzeć na miejsce, należy jechać z Sanoka drogą numer 84 w kierunku Leska, a następnie skręcić w stronę Jankowic, podążając za oznaczeniami prowadzącymi do Szybowiska.
Do punktu widokowego prowadzi stromy i wysoki podjazd, który zimą może być nieprzejezdny. Warto o tym pamiętać, planując wycieczkę na szczyt.
Loty widokowe w Bezmiechowej Górnej
Bezmiechowa Górna to bezdyskusyjna kolebka polskiej myśli i tradycji szybowniczej. Spod skrzydeł założonej tu w okresie II Rzeczypospolitej Polskiej Akademii Szybownictwa wywodzą się najwybitniejsze szybownicze nazwiska. Stąd w niebo wzbijała się między innymi Jadwiga Piłsudska, córka marszałka Piłsudskiego.
W pierwszej połowie XX wieku w Bezmiechowej latała Wanda Modlibowska, rekordzistka świata w długości lotu szybowcowego kobiet. W powietrzu przebywała ponad dobę. Na kartach historii Szybowiska zapisał się również lot Tadeusza Góry, który w 1938 roku przeleciał na szybowcu 577,8 km. Osiągnięcie pilota doceniła Międzynarodowa Federacja Lotnicza, przyznając mu 8 stycznia 1939 roku pierwszy w historii medal Lilienthala.
Obecnie Szybowisko Bezmiechowa dostępne jest również dla amatorów latania. Przy sprzyjających warunkach pogodowych można odbyć lot widokowy i dać się ponieść zachwytom nad panoramą Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!