Parlament Europejski przyjmuje długoterminowy budżet UE na lata 2014-2020
Po wielu miesiącach trudnych negocjacji, we wtorek Parlament Europejski przyjął długoterminowy budżet Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Otwiera to drogę do wykorzystania miliardów euro przeznaczonych na modernizację infrastruktury, walkę z bezrobociem, rozwijanie badań naukowych, wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw, pomoc dla rolnictwa i terenów wiejskich.
Całkowity budżet na następne siedem lat wynosi 960 miliardów euro na pokrycie zobowiązań oraz 908 miliardów euro na płatności (w cenach z roku 2013).

Oszczędniej i efektywniej
Kryzys ekonomiczny oraz nacisk na krajowe finanse spowodowały, że po raz pierwszy 7-letni projekt wydatków Unii Europejskiej będzie szczuplejszy niż dotychczasowo przyjmowane Wieloletnie Ramy Finansowe (MFF). W związku z koniecznością zaciśnięcia pasa, każde euro liczy się jeszcze bardziej. Właśnie dlatego Parlament Europejski domagał się możliwości przenoszenia niewykorzystanych funduszy na rok następny lub pomiędzy pozycjami budżetowymi. Co istotne, ramy finansowe będą mogły zostać poddane przeglądowi w 2016 r., dzięki czemu PE będzie mógł dokonać odpowiednich korekt zgodnie z aktualnym stanem gospodarki.
W ramach nowej perspektywy zostaną uruchomione nowe programy, np. Horyzont 2020 i program COSME przeznaczone dla instytucji badawczych, uniwersytetów oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Posłowie zapewnili też środki na rozwój jednego z najskuteczniejszych unijnych programów Erasmus, dzięki któremu młodzi ludzie zyskają szanse na naukę i zdobywanie doświadczenia zawodowego poza granicami swoich krajów.
Porządki w finansach
W czasie negocjacji Parlament Europejski domagał się rozwiązania problemu powracających corocznie niedoborów w płatnościach, które powodowały, że w latach ubiegłych Komisja nie mogła wywiązać się ze swoich zobowiązań finansowych. Państwa członkowskie zgodziły się dodać 3,9 miliarda euro do budżetu na rok 2013.
Nowy system finansowania działań UE
Parlament chciał także utworzenia Grupy Roboczej Wysokiego Szczebla zajmującej się "zasobami własnymi" UE w celu zreformowania porozumień dotyczących dochodów własnych Unii, ponieważ obecny system pełen wyjątków, rabatów, różnych źródeł finansowania oraz zależny od budżetów narodowych, stał się niemożliwy do wyjaśnienia. Państwa członkowskie zgodziły się na stworzenie takiej grupy i wkrótce rozpocznie ona swoją pracę.
Artykuł sponsorowany