Reklama

Wyjątkowy przeszczep u dwumiesięcznej dziewczynki. Organ od dawcy z inną grupą krwi

W Madrycie przeprowadzono pierwszy na świecie przeszczep serca u niemowlęcia, które otrzymało organ od dawcy z inną grupą krwi - poinformowały władze szpitala im. Gregorio Maranon, w którym odbył się zabieg.

W poniedziałkowym komunikacie dyrekcja stołecznej placówki medycznej określiła operację mianem "sukcesu".

Według madryckiego zespołu kardiochirurgów praca serca dwumiesięcznego dziecka, poddanego zabiegowi, była bardzo ograniczona, a przeszczep był jedynym możliwym scenariuszem utrzymania dziecka przy życiu.

Dyrekcja szpitala, która nie podała dokładnej daty przeprowadzenia przeszczepu, ujawniła, że dziewczynka o imieniu Naiara wraca "obecnie do zdrowia na terenie oddziału intensywnej terapii” stołecznego szpitala.

Droga lotnicza

- Innym bezprecedensowym wydarzeniem podczas tego przeszczepu był fakt, że osoba przyjmująca organ i jego dawca znajdowali się w różnych szpitalach - podał w komunikacie szpital im. Gregorio Maranon, wskazując, że serce zostało dostarczone do tej placówki drogą lotniczą.

Reklama

Z kolei jak wyjaśnił dr Juan Miguel Gil Jaurena, szef działu kardiochirurgii dziecięcej w szpitalu Gregorio Maranon, Naiara otrzymała serce, które zostało przywrócone do aktywności już po zgonie jednego z pacjentów. Aktywność organu była podtrzymywana w ramach tzw. systemu krążenia poza organizmem.

Gil Jaurena dodał, że poważne zaburzenia w funkcjonowaniu pracy serca dziewczynki zostały zaobserwowane już w okresie płodowym, a rozwój schorzenia przyspieszył poród dziecka.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy